Ozdrowieńcy, którzy ratują życie. Zobacz, jak pobierane jest osocze [WIDEO]

2020-11-25 12:39

Do przyszpitalnych punktów krwiodawstwa w Tarnowie zgłasza się coraz więcej ozdrowieńców. Poświęcając ok. 40 minut ratują życie osobom chorym na COVID-19. Bardzo pomocne okazują się separatory. Dzięki urządzeniom krew filtrowana jest na miejscu. To znacząco przyspiesza leczenie. W Eska Tarnów sprawdzamy, na czym polega oddawanie osocza!

Miłosz Przybyszowski, by podzielić się tym cennym składnikiem krwi, przyjechał aż z Krakowa. Jest jedną z pierwszych osób, które zostały podłączone do separatora w punkcie przy ul. Szpitalnej w Tarnowie.

- Jestem lekarzem i wiem, że przechorowałem COVID-19. Samo oddzielanie osocza jest bezbolesne. Czuje się dobrze. Jednym z zaleceń po zabiegu jest odpoczynek. Jeśli okaże się, że będe miał wystraszającą ilość przeciwciał to ponownie pojawię w punkcie krwiodawstwa – mówi Miłosz Przybyszowski, ozdrowieniec.

POSŁUCHAJ. MÓWI MIŁOSZ PRZYBYSZOWSKI - OZDROWIENIEC
Zobacz jak pobierane jest osocze!

W punkcie krwiodawstwa przy ul. Szpitalnej w Tarnowie odbieranych jest nawet kilkadziesiąt telefonów dziennie. Mieszkańcy dopytują o możliwość oddania osocza.

- Umawiamy się na konkretne terminy z osobami, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone. Od tego momentu musi minąć, co najmniej 28 dni. Muszą to być osoby w wieku 18-60 lat. Trzeba jednak pamiętać, że cały czas pobieramy także krew pełną, z której w późniejszym czasie izolowane jest osocze. Tym sposobem również możemy pomóc chorym osobom – mówi Krystyna Chudzik z punktu przy ul. Szpitalnej w Tarnowie.

POSŁUCHAJ. MÓWI KRYSTYNA CHUDZIK Z PUNKTU KRWIODASTWA PRZY UL. SZPITALNEJ

INFORMACJE NA TEMAT OSOCZA MOŻNA UZYSKAĆ:

  • W oddziale RCKiK w Tarnowie przy szpitalu „Szczeklika" - tel. 14 631 51 55.
  • W oddziale RCKiK w Tarnowie przy szpitalu Św. Łukasza - tel. 14 622 13 38.
  • W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie - tel. 12 261 88 03.