Otwarcie hospicjum tuż – tuż. Kiedy wprowadzą się pierwsi pacjenci? [ZDJĘCIA]

2021-06-15 11:08

To ostatnia prosta przed ukończeniem budowy hospicjum. Jeszcze w tym roku planowany jest odbiór techniczny budynku. Do zrobienie są jeszcze sufity, montaż urządzeń sanitarnych, powieszenie lamp i zamontowanie drzwi do kaplicy. Kiedy prowadzą się pierwsi pacjenci?

Ta inwestycja nie należy do najłatwiejszych. Fundacja Kromka Chleba rozpoczęła prace w 2011 roku. Wiele robót udało się wykonać dzięki zaangażowaniu i pomocy lokalnych przedsiębiorców. Prace wykończeniowe zmierzają do końca. Ile jeszcze potrzeba pieniędzy?

- Na wykończenie, gdyby spłynął nam nagle milion złotych, albo nawet ciut mniej, bo zawsze staramy się negocjować cen. Do tego drugi milion na wyposażenie, to było super i wtedy żylibyśmy spokojniej - mówi Anna Czech, szefowa fundacji Kromka Chleba.

Okazuje się jednak, że to jeszcze za wczesny moment, by szukać wolontariuszy dla pacjentów hospicjum. Działacze Fundacji Kromka Chleba, chcą skupić się na razie na dokończeniu budowy. Brakuje jeszcze sporo pieniędzy, ale w niedalekiej przyszłości planowane jest stworzone centrum wolontariatu.

- Mam nadzieję, że jak będziemy rozwijać to centrum wolontariatu to każdy wybierze taką aktywność, w której czuje się najlepiej. Jedni mogą pielęgnować zieleń, która też będzie umilała czas pacjentom, drudzy mogą prowadzić zajęcia w świetlicy, a jeszcze inni mogą zajmować się stricte pomocą w pokojach – dodaje Anna Czech.

Niestety pandemia spowodowała, że wiele koncertów i wydarzeń promujących idee hospicyjną musiało zostać odwołanych. W tym roku planowany jest odbiór techniczny budynku. Jak już wspominaliśmy samo wyposażenie placówki w niezbędny sprzęt, w tym łóżka, może pochłonąć nawet milion złotych.