Bitcoiny

i

Autor: EivindPedersen/Pixabay/cc0 Policjanci ostrzegają przed oszustwem na kryptowaluty

Oszustwo na kryptowaluty. Tarnowska policja ostrzega – nie podawaj danych! [AUDIO]

2020-09-30 13:08

Obiecują duży zysk, a w rzeczywistości kradną pieniądze. Mieszkanka Tarnowa zgłosiła na policję próbę oszustwa na kryptowaluty. Żeby otrzymać dużą kwotę miała zezwolić na instalację na swoim komputerze oprogramowania do zdalnej obsługi urządzenia. Na szczęście, nie zgodziła się na to. Niestety, wielu osobom chęć zysku przesłania dbałość o bezpieczeństwo. W ten sposób tracą oszczędności wielu lat.

Tarnowianka zarejestrowała się na stronie reklamującej hanel wirtualnymi pieniędzmi. Wkrótce zadzwonił do niej mężczyzna podający się za brokera. Namawiał ją do zainstalowania na komputerze oprogramowania do zdalnego sterowania urządzeniem. Miało to umożliwić przelanie na jej konto rzekomo zarobionych kryptowalut. Kobieta jednak nabrała podejrzeń a o sprawie poinformowała tarnowską policję.

Oprogramowanie, którego instalację wymuszają oszuści, służy do wyłudzania wrażliwych danych. Na ich podstawie otrzymują dostęp do poczty elektronicznej i konta bankowego. To wystarczy, żeby w krótkim czasie pozbawić kogoś oszczędności, albo zaciągnąć wysoki kredyt na cudze nazwisko.

POSŁUCHAJ: O oszustwach na kryptowaluty mówi Paweł Klimek z tarnowskiej policji

- Nie dajmy się nabrać. Nie zarobimy fortuny inwestując kilka złotych. Jeżeli chcemy inwestować w kryptowaluty, to warto się więcej dowiedzieć o prawach, jakie tym rządzą. No i przede wszystkim nie ufajmy tak łatwo obcym. Pozwalając obcej osobie na zdalny dostęp do naszego komputera tak naprawdę zapraszamy złodziei pod swój dach – ostrzega Paweł Klimek z tarnowskiej policji.

Aby uwiarygodnić swoją działalność, oszuści często posługują się zdjęciami znanych osób. Publikują też ich rzekome wypowiedzi, które mają potwierdzić, że warto zainteresować się ofertą. W ten sposób złodzieje usypiają naszą czujność. Policjanci radzą, by do obietnic łatwego zysku podchodzić z dużą ostrożnością i nie zezwalać nikomu na zdalny dostęp do naszych urządzeń elektronicznych.

Aby nie dać się oszukać skorzystaj z porad:

1. Poszukaj rzetelnych informacji na temat firmy. Skorzystaj z danych umieszczonych w zakładce kontakt lub o nas i sprawdź (np. NIP) firmę na rządowej stronie Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEDIG). Zweryfikuj zagraniczną firmę po numerze VAT-UE na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej (adres: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl)

2. Zasięgnij informacji na forach. Poszukaj informacji na temat firmy, jakie publikują użytkownicy, korzystaj z rekomendacji portali branżowych

3. Sprawdź firmę w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że większość tego typu działalności kanalizuje swoje informacje Facebooku czy Twitterze jest to też znakomita forma reklamy.

4. Nigdy nie angażuj się w tego typu działalność finansową, jeśli nie nabyłeś odpowiedniej wiedzy. Sprawdź konsultanta, zadając mu konkretne pytania, na które odpowiedź mogą znać tylko ludzie z branży.

5. Nie ufaj w obietnice łatwego zysku. Nikt za ciebie nie będzie zarabiał pieniędzy!

6. Pamiętaj, że dzisiaj założenie profesjonalnie wyglądającej strony internetowej nie jest trudne. Dlatego zwracaj uwagę, czy adres strony nie jest podejrzany (np. nazbyt skomplikowany). Oszuści korzystają często z zagranicznych serwerów, aby utrudnić organom ścigania dotarcie do nich. Źródło: FB Komenda Miejska Policji w Tarnowie

YouTuberów czy naukowców - kogo lepiej znamy?

Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Pytanie 1 z 7
Jaki to język? Blümerant