Odśnieżanie chodnika

i

Autor: Pixabay Ile wynosi mandat za nieodśnieżony chodnik?

Wiadomości

Mandat za nieodśnieżanie chodnika. Ile wynosi? Kto może zostać ukarany?

2024-01-16 15:04

W Polsce pojawiły się pierwsze w tym roku większe opady śniegu. W niektórych miastach mogliśmy już zauważyć drogowców odśnieżających ulice. Jednakże ważną sprawą jest również usuwanie śniegu z chodników. Warto sprawdzić na kim spoczywa ten obowiązek i jakie konsekwencje grożą za jego nieprzestrzeganie. Najwyższą z nich, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jest mandat karny wynoszący nawet 1500 złotych.

Odśnieżanie chodnika. Kto za to odpowiada?

Chodnik jest wydzieloną częścią drogi publicznej, przeznaczoną dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Za jego odśnieżanie odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Taki zapis znajduje się w prawie budowlanym. Jednakże ta reguła nie obowiązuje w przypadku jeśli między chodnikiem a granicą posesji znajduje się pas zieleni. Wtedy za odśnieżanie jest odpowiedzialna gmina. Natomiast w przypadku, kiedy na chodniku parkują samochody, a zarządca drogi pobiera z tego tytułu opłaty, to odśnieżanie należy do jego kompetencji. W takim przypadku spoczywa też na nim obowiązek usuwania śniegu z drogi publicznej.

Co grozi za nieodśnieżanie chodnika?

Jeśli właścicieli lub zarządca nieruchomości unika odśnieżania chodnika, to naraża się na konsekwencje. Straż miejska lub gminna może ukarać taką osobę mandatem wynoszącym do 500 złotych. Najczęściej jednak w takich sytuacjach mundurowi poprzestają na pouczeniu. Zdarzają się też osoby, które notorycznie nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania chodnika. Wówczas, zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, mogą otrzymać karę grzywny wynoszącą do 1500 złotych lub naganę. Ponadto przechodzień, który przewróci się na nieodśnieżonym chodniku i dozna uszczerbku na zdrowiu, to może zażądać od właściciela lub zarządcy nieruchomości odszkodowania.

Za wypadki na nieodśnieżonych chodnikach będących otoczeniem drogi publicznej odpowiada jej zarządca, którym może być: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe), wojewoda (drogi wojewódzkiej), zarząd powiatu (drogi powiatowe) oraz wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast (drogi gminne).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Przeboje świąteczne z czasów PRL. Tak kiedyś śpiewano o Bożym Narodzeniu!

Pytanie 1 z 10
Który zespół nagrał w latach 60. świąteczny przebój „Dzień jeden w roku”?

Nowy Wiśnicz. W tym mieście spisano wiśnicką księgę złoczyńców [GALERIA]

Sytuacja bocianów zimą w Fundacji Ada