Odczarować negatywny wizerunek Romów. Przez Tarnów przejadą kolorowe i rozśpiewane wozy

2020-09-15 10:57 Łukasz Grygiel
Tabor Pamięci Romów
Autor: Natalia Gancarz Tabor wyruszy sprzed muzeum etnograficznego w Tarnowie

Wędrujące przez Tarnów wozy to jeden z elementów zbliżającego się Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Pandemia storpedowała wydarzenia i wystawy organizowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Organizatorzy zdecydowali jednak, że tabor odbędzie się, jednak ponownie w nieco innej formule.

Wydarzenie organizowanie jest w Tarnowie od 1996 roku. Chodzi o integrację Romów poprzez odwołanie się do mitu wędrówki, edukację historyczną, a także wykorzystywanie pozytywnego stereotypu Romów - kolorowych wędrowców.

- Już w zeszłym roku podjęliśmy decyzje o zmianie pierwotnej formuły wydarzenia. Wędrowna grupa Romów i nie Romów, koczująca pod namiotami, z czasem stała się coraz bardziej anachroniczna. Zamieniliśmy to na spotkania naukowców polskich i zagranicznych, którzy przez kilka dni debatują na temat najnowszych trendów w romologii oraz sytuacji Romów w Europie - mówi jeden z organizatorów Adam Bartosz.

POSŁUCHAJ O TABORZE MÓWI JEDEN Z ORGANIZATORÓW ADAM BARTOSZ

Nie zrezygnowano jednak z tradycyjnego przejazdu przez miasto grupy Romów na cygańskich wozach.

- Będą dwa, albo trzy wozy, kapela cygańska i spora grupa romów. Odwiedzimy kilka miejsc takich, przy których tradycyjnie stawaliśmy dotychczas. Będzie to m.in. Pomnik I Transportu KL Auschwitz, zatrzymamy się też przy tablicy upamiętniającej zagładę Żydów - dodaje Adam Bartosz.

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów zaplanowano od 25-27 września. Szczegółowy harmonogram znajdziecie KLIKAJĄC TUTAJ

Oddział Muzeum Historii Tarnowa i Regionu już otwarty