Oda do … psa! Konkurs poetycki jedną z atrakcji VIII Zjazdu Berneńczyków [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-06-10 14:54

Ich urokowi trudno się oprzeć. Berneńskie psy pasterskie mają wielu zwolenników. Miłośnicy tej rasy każdego roku wraz ze swoimi pupilami przyjeżdżają do Tarnowa na tradycyjne zjazdy. Tegoroczna impreza odbędzie się na początku lipca. Jedną z atrakcji wydarzenia będzie konkurs poetycki, w którym właściciele berneńczyków będą się prześcigać w opiewaniu przymiotów swoich ulubieńców.

Ponad 120 właścicieli i nawet 80 czworonogów. Wszyscy kolorowo poprzebierani, z dzwoneczkami, dzięki którym będzie słychać, w której części miasta właśnie się znajdują. Parada berneńskich psów pasterskich jest nieodłącznym elementem dorocznych zjazdów, które odbywają się w mieście nad Białą. W tym roku zapowiada się imponująco ze względu na rekordową, zapowiedzianą liczbę uczestników. Przyjadą ze wszystkich zakątków Polski, aby się integrować, wspólnie bawić a przy okazji pokazać swoich ulubieńców tarnowianom. Nie ukrywają, że te spotkania dla niektórych były początkiem przygody z hodowlą tej rasy psów.

POSŁUCHAJ: O VII Zjeździe Berneńczyków w Tarnowie mówią Barbara i Kinga Truty

- To są wyjątkowo łagodne i sympatyczne psy, bardzo towarzyskie. Gdzie człowiek, tam i one. Nie nadają się do mieszkania w budzie, bo chcą być ciągle przy ludziach, są jak taki cień. Nam się zdarzyło, że jak były małe to jedna sunia lubiła wyciągać fleki ze szpilek. Inne z kolei wyniosły i rozerwały nam kilka „jaśków”. Podejrzewam, że miały przy tym niezłą zabawę! Ale nie robiły tego złośliwie, prawdopodobnie tęskniły za opiekunami. Mając takie duże psy trzeba się liczyć z tym, że coś się może podrzeć, albo potłuc. Na przykład nasz Maks, majtnął ogonem i zrzucił szklankę. Ważył 60 kilogramów, ale kompletnie nie zdawał sobie sprawy ze swoich rozmiarów. Najchętniej by się wepchał na kolana! - mówią Barbara i Kinga Truty, właścicielki berneńczyków i organizatorki dorocznych zjazdów w Tarnowie.

Obieżyświat na traktorze wjechał do stolicy. Zatrzymała go policja

Mały berneńczyk to puchata kulka, która roztopi niejedno serce. Jednak decyzję o hodowli psa trzeba podjąć odpowiedzialnie wraz z całą rodziną, bo to jednak obowiązek. Nie tylko karmienia, czesania, spacerów czy kąpieli, ale także wizyt u weterynarza a także chodzenia na zajęcia wychowania szczeniaka. Dzięki takim lekcjom psa można ułożyć i sprawić, aby był posłuszny. Jednak to nauka przede wszystkim dla właściciela, aby umiał się z psem komunikować w sposób, który będzie zrozumiały dla czworonoga.

W tym roku w Tarnowie odbędzie się już VIII Zjazd Berneńczyków. Wydarzenie zaplanowano 2 i 3 lipca. W sobotę nie zabraknie tradycyjnej parady ulicami miasta. Organizatorzy zachęcają tarnowian do towarzyszenia w tym kolorowym przemarszu. Zwłaszcza, że uczestnicy planują iść przebrani w stroje szwajcarskie, zaś psy będą podzwaniały tradycyjnymi dzwoneczkami. Dodatkową atrakcją wydarzenia ma być rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego. Forma wierszy była dowolna, ale temat dotyczył berneńczyków. Do organizatorów już wpłynęło kilkanaście prac. Ogłoszenie wyników i odczytanie wiersza, który zwycięży, zaplanowano po paradzie na tarnowskim Rynku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl