Szkoła

i

Autor: Pexels/Pixabay/cc0 Zamiast zabierać, chcą wykorzystywać smartfony w edukacji

Nowoczesne szkoły. Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej powstaje w Tarnowie [AUDIO]

2020-06-01 17:17

To ma być centrum wsparcia cyfrowej modernizacji małopolskich szkół. Projekt Laboratorium zrealizuje tarnowskie Stowarzyszenie Miasta w Internecie, które od lat sygnalizuje potrzebę wprowadzania nowoczesnych rozwiązań do placówek szkolnych. Specjaliści chcą przekonywać do korzystania między innymi z narzędzi, które weszły do codziennego użycia z powodu epidemii koronawirusa.

W tym roku szkolnym dzieci i młodzież nie wrócą do zajęć w tradycyjnej formie w szkołach. Taką decyzję ogłosił w poniedziałek 1 czerwca minister edukacji. To oznacza, że do końca tego roku szkolnego uczniowie będą spotykać się z nauczycielami w formie wirtualnej. Niestety, nie we wszystkich szkołach udało się w ciągu ostatnich miesięcy wdrożyć zasady e-learningu.

- W wielu szkołach nauka przypomina pracę w korporacji. Uczniowie dostają do samodzielnego wykonania zadania, z których następnie są rozliczani. Brakuje żywego kontaktu z nauczycielem, aktywnej pomocy i interakcji – zauważa Krzysztof Głomb, szef Stowarzyszenia Miasta w Internecie. - Tymczasem cyfrowych narzędzi, które oferują szeroką paletę interaktywnych pomocy dydaktycznych nie brakuje. Trzeba tylko je znać i umieć wykorzystywać ich potencjał.

Posłuchaj: Krzysztof Głomb o planach Małopolskiego Laboriatorium Edukacji Cyfrowej w Tarnowie

Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej będzie wspierało dyrektorów i nauczycieli między innymi poprzez szkolenia i doradztwo techniczne. Specjaliści zamierzają też przekonywać, by pedagodzy aktywnie wykorzystywali w zajęciach smartfony. To narzędzia, którymi uczniowie dysponują i mają je dobrze opanowane.

Tryb szkolny smartfona

Taką aplikację chcą opracować specjaliści tarnowskiego Stowarzyszenia Miasta w Internecie. Będą chcieli przygotować rozwiązanie, na wzór trybu samolotowego, który odcina wszelkie połączenia z siecią. Tryb szkolny miałby umożliwiać bezpieczne korzystanie z telefonu do celów edukacyjnych, jednocześnie blokując uczniom możliwość dostępu w tym czasie do prywatnych zasobów.

Aby udało się wdrożyć te rozwiązania konieczna będzie poprawa dostępności szkół do Internetu. Ograniczenia techniczne sprawiają, że obecnie w wielu placówkach nie ma możliwości jednoczesnego korzystania z sieci przez uczniów kilku klas.

Przygotowania do uruchomienia Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej już ruszyły. Pierwsze szkolenia dla kadry szkolnej są planowane we wrześniu. To pierwszy taki projekt w Polsce.

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to:
Robot, który może pomóc personelowi medycznemu