flaga

i

Autor: Pixabay Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny nowym świętem w Polsce. Czy będzie to dodatkowy dzień wolny od pracy?

Nowe święto w Polsce

Nowe święto państwowe w Polsce. Czy 10 września będzie dniem wolnym od pracy?

2023-03-25 15:33

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości planują wprowadzić do kalendarza nowe święto państwowe. Chodzi o Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny, który będzie obchodzony corocznie 10 września. Według wiceministra spraw zagranicznych Arkadiusza Mularczyka będzie to ważny gest dla całego pokolenia i projekt powinien zostać przyjęty jak najszybciej, najlepiej w formule aklamacji. Czy będzie to dodatkowy dzień wolny od pracy?

Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny nowym świętem w Polsce

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. „W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek, stanowi się co następuje: Dzień 10 września ustanawia się Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny” – czytamy w treści projektu ustawy, który został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Przedstawicielem wnioskodawców w tej sprawie jest Jacek Kurzępa, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny. Inicjatywę popiera wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

Twórcy projektu podkreślają, że ustanowienie 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny nie jest datą przypadkową. Nawiązuje ona do przeprowadzonych w 1943 roku przez okupacyjne władze niemieckie masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina. „Wybór daty 10 września jako terminu obchodów Narodowego Dnia Dzieci Wojny odpowiadałby przesłance celowości nowo ustanowionego święta państwowego, szczególnie w szeroko rozumianym wymiarze edukacyjnym i wychowawczym. Pozwalałby na prezentację problematyki martyrologii dzieci polskich w obrębie systemu edukacji szkolnej oraz w przestrzeni medialnej, jako jeden z najważniejszych aspektów represji okupantów wobec Polaków w okresie II wojny światowej” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Najważniejsze święta kościelne i państwowe są w Polsce ustawowo dniami wolnymi od pracy. Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny jako święto państwowe również byłby dniem wolnym od pracy. W tym roku jego obchody wypadałyby jednak w niedzielę.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Najważniejsze bitwy w dziejach świata. Pytamy tylko o to, kto z kim walczył! Łatwe?

Pytanie 1 z 13
Na start coś banalnego. W 1683 roku w bitwie pod Wiedniem polska armia dowodzona przez Jana III Sobieskiego walczyła z...
J. KORWIN-MIKKE: BĘDZIEMY ROZMAWIAĆ O KOALICJI Z PO I Z PISEM
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE