Zagroda Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

i

Autor: DentArt, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Zagroda Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Wiadomości

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce. Co można zwiedzić na szlaku historycznym Śladami Wincentego Witosa w Wierzchosławicach?

2023-12-02 17:56

W Wierzchosławicach powstał szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”. Nową atrakcję turystyczną utworzono z inicjatywy Muzeum Wincentego Witosa oraz Gminnego Centrum Kultury. Na trasie upamiętniającej trzykrotnego premiera naszego kraju znalazły się: Stary Dom Witosów, Zagroda, Młyn, Dom Ludowy, Kaplica grobowa oraz Uniwersytet Ludowy.

Szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”

W Wierzchosławicach, położonej nieopodal Tarnowa rodzinnej wsi Wincentego Witosa, polityka, działacza ruchu ludowego i trzykrotnego premiera Polski, powstała nowa atrakcja turystyczna. Jest nią szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”. Oficjalne otwarcie trasy miało miejsce 11 listopada 2023 roku podczas Gminnego Dnia Niepodległości. Dokonali go Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic, oraz Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa.

Szlak historyczny powstał z inicjatywy Muzeum Wincentego Witosa oraz Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Znajdują się na nim: Stary Dom Witosów, Zagroda Wincentego Witosa, Młyn, Dom Ludowy, Kaplica grobowa rodziny Witosów oraz Uniwersytet Ludowy, będący obecnie siedzibą Centrum Kultury Wsi Polskiej.

Wierzchosławice. Wieś, w której urodził się Wincenty Witos [GALERIA]

Kim był Wincenty Witos?

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 roku we wsi Wierzchosławice. Był rolnikiem, działaczem ruchu ludowego, politykiem oraz trzykrotnym premierem Polski. Jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego. W 1930 roku został aresztowany przez władze sanacyjne, a następnie osadzony w twierdzy brzeskiej. Działacza ruchu ludowego oskarżono w 1932 roku w procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu i skazano na 1,5 roku więzienia. Witos po procesie udał się na emigrację do Czechosłowacji. Zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu w Wierzchosławicach.

W maju 2023 roku, dzięki staraniom Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sąd Najwyższy w czasie rozprawy kasacyjnej uniewinnił Wincentego Witosa i 9 innych ówczesnych polityków PSL i PPS, skazanych w procesie brzeskim.

Wincenty Witos od 2020 roku jest Honorowym Obywatelem Gminy Wierzchosławice, a od 2023 roku Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa. W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin trzykrotnego premiera Polski. Z tej okazji Senat ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Jak dobrze pamiętasz piosenki Wojciecha Młynarskiego? Te teksty dały się we znaki władzy PRL

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment piosenki „Nowa jElita”. „I tak myślę sobie kończąc ten kuplecik, że ten lekarz będzie eksperymentował, i jak dobrze się postara, to choroba będzie stara...”
Do Warszawy "zawitała" wystawa multimedialna pt. "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE