Niszczy stawy, krzywi kręgosłupy. Zdalna nauka szkodzi zdrowiu [AUDIO]

2021-02-22 15:29 Justyna Świderska
Pandemia sprzyja powstawaniu wad kręgosłupa, bioder i kolan
Autor: whitesession/Pixabay/cc0

Spowodowana pandemią koronawirusa przymusowa nauka zdalna nie służy zdrowiu młodych tarnowian. Wiele godzin spędzonych w siedzącej pozycji odbija się negatywnie na kondycji stawów i kręgosłupa. Dlatego Zespół Przychodni Profilaktycznych w Tarnowie ponownie organizuje bezpłatne badania profilaktyczne. Sprawdź, kto może skorzystać!

Brak ruchu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i sprawności. Tymczasem nauka na odległość ograniczyła regularne zajęcia wychowania fizycznego, w zamian wymusiła wielogodzinną pracę przed monitorem. W efekcie mięśnie i kondycja słabną, a godziny spędzone na siedząco sprawiają, że wysiadają kolana, biodra i kręgosłup. Jeżeli w porę nie uda się wychwycić problemu, wady będą się pogłębiać, powodując problemy z poruszaniem.

POSŁUCHAJ: O wadach postawy mówi Jarosław Kolendo prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie

- Od tygodni dzieci nie wychodzą z domów i całe dnie spędzają w pozycji siedzącej przed komputerami. Brak aktywności fizycznej może prowadzić do powstania zmian w tkance mięśniowej i kostnej i powstawania wad postawy oraz zmniejszenia wydolności fizycznej organizmu. Tymczasem wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej czy zespołów bólowych kręgosłupa – przyznaje Jarosław Kolendo, prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Nowatorska operacja mikrochirurgiczna

Stąd decyzja, by mimo nadal panującej pandemii koronawirusa, wrócić do cyklicznych badań profilaktycznych. Wady postawy pójdą na pierwszy ogień. Specjaliści ZPS będą zwracać uwagę na ustawienie kolan, stóp, prawidłowe odwodzenie bioder, ruchomość stawów, sprawdzą kręgosłup, który w pozycji siedzącej jest bardzo obciążony. Jeżeli podejrzenie problemu potwierdzi się, pacjent otrzyma wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Przy małej wadzie często wystarczy rehabilitacja u specjalisty a nawet we własnym domu, bywa jednak i tak, że konieczny jest zabieg operacyjny.

Bezpłatne konsultacje dla dzieci i młodzieży w ramach tzw. Kolorowej Soboty zaplanowano 13 marca. Wszystko będzie się odbywać z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, z zachowaniem dystansu, w maseczkach i w odstępach godzinowych, by uniknąć dużej liczby pacjentów pod gabinetem. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba wcześniej zarezerwować sobie miejsce i telefonicznie zarejestrować wizytę. Zapisy są przyjmowane pod numerem telefonu 14 63 10 274.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl