Nietypowe wydarzenie w tarnowskim teatrze. Spektakl poprzedzi ważna debata

2021-10-21 11:35
Tarnowski Teatr
Autor: ŁG Nietypowe wydarzenie w tarnowskim teatrze. Spektakl poprzedzi ważna debata

Na początek debata oxfordzka, a potem spektakl „Zbrodnia i kara” . W tarnowskim teatrze szykuje się niecodzienne wydarzenie. Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego zamierzają wciągnąć widzów w dyskusje o ważnych tematach zawartych w sztuce.

„Osoby, które mają więcej, mają moralny obowiązek, dzielenia się z tymi, którzy mają mniej”. To teza postawiona przed uczestnikami debaty oxfordzkiej. Nietypowo zostanie ona poprowadzona w tarnowskim teatrze. Wszystko to tuż przed spektaklem „Zbrodnia i kara”.

- Chcemy żeby po debacie widzowie podzielili się z nami wrażeniami. Nie zapraszamy sędziów, nie chcemy żeby to była rywalizacja tylko, żeby to był świadomy odbiór sztuki. Chcemy, żeby ta innowacyjna, może trochę szalona inicjatywa połączyła debatę i sztukę - mówi Marcin Lewandowski z Fundacji Alegoria.

Zbrodnia w tarnowskiej „Zbrodni i karze” jest opowiedziana i przeżyta przez sześcioro aktorów i żywy fortepian. Aktorzy rozważają rozmaite, szerokie konsekwencje czytania Dostojewskiego, pisarza „problemów przeklętych”, „okrutnego talentu”.

- W spektaklach teatralnych poruszane są różne tematy, również te "trudne", niekoniecznie wybierane jako temat codziennych rozmów. A taka "niecodzienna" dyskusja jest wspaniałą okazją do poznania lepiej zarówno siebie jak i swojego rozmówcy, a czasem otwiera przed nami zupełnie nowe horyzonty, które samodzielnie trudno byłoby dostrzec - mówi Matylda Baczyńska, dyrektor artystyczna teatru im. L. Solskiego.

Debatę zaplanowano w te sobotę (23.10) o 17:00. Spektakl „Zbrodnia i kara” będzie można zobaczyć godzinę później. Więcej na teatr.tarnow.pl.

Rekordy budowlane

Pytanie 1 z 10
Najwyższy budynek w Europie? Nie mylić z najwyższym budynkiem w UE, którym jest warszawski Varso Tower (310 m). Chodzi o Lakhta Center (Łachta Centr) w Peteresburgu (Rosja), czyli siedzibę Gazpromu. Jak wysoki jest wieżowiec Lakhta Center?
Wieżowiec Lakhta Center