Nie wszyscy studenci wrócili na zajęcia. PWSZ organizuje pomoc

2022-02-28 19:29
PWSZ Ukraina
Autor: Justyna Świderska

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej kształci się 15 studentów z Ukrainy. Po agresji Rosji na ten kraj, część z nich nie wróciła na zajęcia. Uczelnia organizuje pomoc dla nich, ale także dla uchodźców, którzy zaczynają docierać do Tarnowa.

To trudny czas dla studentów z Ukrainy, którzy uczą się w największej tarnowskiej uczelni. W sumie kształci się tu 15 obywateli kraju, który od pięciu dni odpiera militarne ataki Rosji. Nie wszyscy studenci wrócili do zajęć. Sytuacja za naszą wschodnią granicą dotyka również ich polskich rówieśników, którzy deklarują im wsparcie i pomoc.

- Jesteśmy w trakcie rozmów z naszymi kolegami z Ukrainy. Na pewno mogą liczyć na wsparcie w zakresie zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Rozważamy także zbiórkę pieniężną. Wszystko zostanie ustalone po rozmowach, bo to oni wiedzą najlepiej, czego im teraz najbardziej potrzeba. Dla nas wszystkich jest to przerażeniem i zaskoczeniem, nikt się nie spodziewał, że to się tak potoczy. Musimy się wspierać. Student studentowi musi pomóc, chcemy pomóc. Nawet jeżeli oni o to nie poproszą, to my im to wsparcie i tak zaoferujemy – powiedziała Radiu ESKA Tarnów Iwona Suda, przewodnicząca Rady Uczelnianej samorządu studentów PWSZ w Tarnowie.

Matki z dziećmi czekają po dwa dni żeby przejść do Polski z Ukrainy

Również władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zadeklarowały pomoc i wsparcie dla studentów z Ukrainy. Otoczono ich wsparciem, zapewniono stały kontakt, aby reagować na bieżące potrzeby. Do ich dyspozycji są finansowe zapomogi celowe, wsparcie psychologiczne z Uczelnianego Centrum Wsparcia.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z miastem i administracją rządową. Deklarujemy włączenie się we wszelkie akcje pomocowe, łącznie z pracą wolontariacką studentów i pracowników w punktach informacji dla uchodźców. Być może będą wśród nich nasi studenci z Ukrainy, którzy wyrazili chęć współpracy w charakterze tłumaczy, a także studenci kierunków medycznych, jeżeli będzie taka potrzeba – wyjaśnia rektor PWSZ w Tarnowie – Małgorzata Kołpa.

Jedna z ukraińskich studentek PWSZ w Tarnowie mieszka w Rzeszowie z dwuletnim dzieckiem. Jej mąż jest na Ukrainie i walczy. Ona sama ma kontakt ze szpitalem we Lwowie i na bieżąco przekazuje informacje o potrzebach wsparcia. Jeżeli będzie potrzebna krew jest deklaracja gotowości zarówno pań z punktu poboru, jak i studentów, którzy zawsze licznie dołączają do takich akcji.

Część pokoi dwu i trzyosobowych w akademiku PWSZ została przeznaczona dla matek z dziećmi, uciekających przed wojną. Jeden z partnerów uczelni w porozumieniu z PWSZ zadeklarował nie tylko wyposażenie pomieszczeń w niezbędne rzeczy, ale także zakup artykułów, między innymi higienicznych. Planowana jest także zbiórka charytatywna, a młodzi obywatele Ukrainy, którzy zadeklarują taką chęć, będą mogli kontynuować swoją naukę w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Jaki zawód do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Czy byłeś/aś pilnym uczniem?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE