Nie wszyscy segregują dobrze. Czego NIE wrzucać do brązowych pojemników?

2021-01-13 8:37 Łukasz Grygiel
BIO odpady
Autor: Łukasz Grygiel Powinny tu tarfiać: owoce, warzywa, makaron, ryż, pieczywo, obierki z warzyw i owoców

Wystarczy otworzyć pierwszy z brzegu pojemnik na bioodpady, by przekonać się, że nie wszyscy mieszkańcy Tarnowa wiedzą, co wrzucać do środka. Największym problemem są śmieci wyrzucane w foliowych workach. To duży błąd i problem dla odbierających odpady. Sprawdźcie, co wrzucać, a czego nie wrzucać do brązowych pojemników.

Do brązowego pojemnika powinny trafiać: resztki jedzenia natury roślinnej, np. owoce, warzywa, makaron, ryż, pieczywo, obierki z warzyw i owoców, resztki stałych produktów mlecznych, skorupki jajek, łupiny orzechów, pestki owocowe, fusy po kawie i herbacie. Czego zatem nie wrzucać?

- Absolutnie nie można składować w pojemnikach BIO: płynnych resztek jedzenia, resztek zup, olejów, mleka. Nie wolno wrzucać tam resztek jedzenia pochodzenia zwierzęcego: kości i ości. Podobnie jest z popiołem, kamieniami i odchodami zwierzęcych pochodzącymi np. w domowej kuwety dla kotów - mówi Stefan Piotrowski z tarnowskiego magistratu.

Czego nie wrzucać do brązowych pojemników?
Autor: Łukasz Grygiel Największym problemem są śmieci wyrzucane w foliowych siatkach

Jest to o tyle ważne, że wyrzucone bio odpady będą poddawane procesowi kompostowania. Ważne jest również opakowanie, w którym będziemy wyrzucać odpady.

- Chodzi o to, żeby resztki jedzenia nie gniły. Zatem trzeba je wrzucać albo luzem, albo w opakowaniach papierowych. Przed kompostowaniem wszystkie woreczki, reklamówki, muszą być usunięte. Jest to bardzo pracowita i pracochłonna robota. Na dodatek w miesiącach letnich, w szczelnych workach odpady gniją, a ich zapachy przedostają się na zewnątrz, co nie jest przyjemne – dodaje Stefan Piotrowski.

Miasto od kilku tygodni prowadzi akcję informacyjną dotyczącą poprawnego segregowania śmieci. Stosowne ulotki trafiły już do skrzynek. Są również wywieszana na klatkach schodowych w tarnowskich spółdzielniach.

Akcja informacyjna
Autor: Łukasz Grygiel Ulotki zawisły m.in na drzwiach Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
22 tony świeżych warzyw. Niezwykły prezent dla potrzebujących z Tarnowa