Nie trzeba będzie daleko jeździć. Wydział Gospodarczy sądu wraca do Tarnowa [AUDIO]

2021-04-12 17:39 Justyna Świderska
Sąd
Autor: succo/Pixabay/cc0

Już nie trzeba będzie jeździć do Krakowa. Po latach przerwy Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego wraca do miasta nad Białą. To oznacza, że tarnowscy przedsiębiorcy większość spraw wkrótce będą mogli załatwić na miejscu. Przygotowania już ruszyły. Uruchomienie Wydziału planowane jest na początek przyszłego roku. Nie wykluczone jednak, że pierwsze sprawy będą rozpatrywane już we wrześniu.

To dobra wiadomość dla właścicieli firm w regionie. Obecnie, aby rozstrzygnąć sprawy dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej, muszą jeździć do Krakowa. To konieczność ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów, zwłaszcza w przypadku spraw upadłościowych. Dlatego środowisko prawne zabiegało, aby Wydział Gospodarczy wrócił do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Pozytywną decyzję w tej sprawie ogłosił na konferencji prasowej Michał Woś, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zadowolenia z tego rozstrzygnięcia nie kryje Andrzej Bosak, prezes Sądu Okręgowego w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: Wydział Gospodarczy wraca do Sądu Okręgowego w Tarnowie - zapowiedział minister Michał Woś

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Tarnowa i okolic, którzy tu prowadzą swoje biznesy i dają pracę. Będziemy mogli ich wspomagać na miejscu, bez konieczności jeżdżenia do Krakowa. Mamy już pewne rozeznanie co do koniecznej liczby sędziów orzekających, obsługi administracyjnej i potrzeb lokalowych, bo Wydział Gospodarczy już funkcjonował w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Oczywiście, będzie konieczne zwrócenie się do Ministerstwa o dodatkowe etaty, ale nie sądzę aby ich koszty przewyższały spodziewane korzyści – mówi Andrzej Bosak.

Maturzyści przygotowują się do matury. To już ostatnia prosta

Zadowolenia z powrotu Wydziału Gospodarczego do Tarnowa nie kryje również sędzia Rafał Dzyr, prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W jego opinii, nie jest dobre nadmierne rozbudowywanie struktur krakowskiego sądu, podczas gdy Tarnów dysponuje dobrą kadrą sędziowską i zapleczem lokalowym. Według niego, decyzja o przywróceniu w mieście Wydziału Gospodarczego to właściwe wykorzystanie obecnego potencjału.

Wydział Gospodarczy w Sądzie Okręgowym w Tarnowie miałby zacząć działać na początku przyszłego roku. Możliwe jednak, że pierwsze sprawy będą rozstrzygane już we wrześniu. Prezes Bosak szacuje, że rocznie rozpatrywanych może tu być nawet kilkaset spraw. Zapewnia, że czas oczekiwania na pierwszą rozprawę będzie krótszy, niż obecnie w Krakowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl