Dorota Strojny

i

Autor: Justyna Świderska O depresji trzeba mówić - przekonuje Dorota Strojny

Nie oceniam – staram się zrozumieć. Tuchów walczy z depresją koncertem i maratonem fitness

2023-02-22 12:36

Depresja to choroba, która atakuje bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Dotyka nie tylko chorującego, ale również wszystkich jego bliskich. Aby przełamywać tabu Dom Kultury w Tuchowie, już po raz drugi, zaprasza na cykl wydarzeń, które mają przybliżać i tłumaczyć problem.

Chorujący na depresję często nie zdają sobie sprawy z tego, co im właściwie dolega. Z dnia na dzień przestają odczuwać radość, nie mają motywacji do działania, słabiej komunikują się z ludźmi. Często to ich bliscy czy koledzy w pracy zauważają powolne zmiany w zachowaniu. Tymczasem depresja zdarza się coraz częściej, co potwierdzają dane licznych poradni w regionie tarnowskim. Aby ośmielić chorych do szukania pomocy, Dom Kultury w Tuchowie po raz drugi zaprasza na szereg wydarzeń artystycznych i sportowych. Nie zabraknie też fachowych porad.

- Depresję bardzo trudno zrozumieć. Bo chorzy właściwie funkcjonują cały czas tak samo, ale wykonują swoje obowiązki mechanicznie, nie cieszą się życiem. Cały czas towarzyszy im ogromny lęk, nie wierzą we własne możliwości, wszystko ich przerasta, nawet tak prozaiczne czynności, jak mycie zębów. Przychodzi moment, że nie mają siły wstać z łóżka. Dużo mówi się o depresji, ale wciąż za mało. Dlatego po raz kolejny zapraszamy do udziału w naszych propozycjach. Chcemy pokazać, że jesteśmy razem z osobami, które cierpią na depresję i oferujemy wsparcie, bo takie osoby mieszkają wszędzie, ale boją się ujawniać – mówi Dorota Strojny, organizatorka wydarzenia z Domu Kultury w Tuchowie.

POSŁUCHAJ organizatorki koncertu i towarzyszących wydarzeń - Doroty Strojny

Wszystkie wydarzenia zaplanowano w czwartek, 23 lutego. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie w tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. O godzinie 17:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie przy ulicy Chopina 10 rozpocznie się koncert pod hasłem „Być dla kogoś…”. Wystąpi grupa artystów z Ireneuszem Szafrańskim. Od 19:30 do 21:30 w hali MOSiR będzie trwał maraton fitness. Każdy chętny może się przyłączyć. To ma być aktywny wyraz solidarności z chorującymi na depresję. Natomiast od 18:00 do 21:00 zaplanowano „Czat Zrozumienia”. To będzie anonimowa rozmowa ze specjalistą, który wysłucha, odpowie na pytania i pokieruje osobę, która będzie potrzebowała pomocy. Aby wziąć w nim udział trzeba będzie skorzystać ze specjalnej platformy internetowej. Szczegółowe informacje znajdziecie na social mediach Centrum Zdrowia Tuchów.

Ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych - Tarnów 2023

Ale do Domu Kultury w Tuchowie warto wpaść w czwartek już po godzinie 14:00. W holu placówki będą dostępne stoiska, a na nich znajdziecie między innymi książki poświęcone tematyce depresji. Obecni będą specjaliści Centrum Zdrowia Tuchów i pracownicy Lasów Państwowych, którzy opowiedzą o terapii lasem, czyli tak zwanych leśnych kąpielach, które świetnie odstresowują. Będzie stoisko ze zdrową żywnością, promujące aktywny tryb życia. Wszystkie atrakcje są darmowe.

- Chcemy pokazać chorym na depresję, że nie są sami, że mogą liczyć na zrozumienie, a nie stygmatyzację, której bardzo się obawiają – dodaje Dorota Strojny. Organizatorzy zapraszają do udziału, podkreślając, że poprzednia edycja wydarzenia przyniosła konkretne efekty. Kilku osobom udało się skutecznie pomóc, pokierować do specjalistów i rozpocząć terapię.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Auta i marki motoryzacyjne na literę D. Diabelnie truDne zaDanie

Pytanie 1 z 10
Nie może być pytania o inną markę na start! Daewoo sponsorowało na przełomie wieków polski klub piłkarski. Jaki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE