Nie muszą pamiętać! O terminie wywozu śmieci przypomni aplikacja [AUDIO]

2021-02-17 13:49 Justyna Świderska
Śmieci
Autor: Justyna Świderska Aplikacja przypomni o terminie wywozu śmieci

Papierowe harmonogramy nie będą już potrzebne. Nowoczesne udogodnienie dla mieszkańców ma gmina Tuchów. Urzędnicy przygotowali i właśnie udostępnili za darmo specjalną aplikację na smartfony, która automatycznie pilnuje terminów wystawiania odpowiednich pojemników z odpadami. Telefon przypomni o tym obowiązku z ustawionym przez właściciela wyprzedzeniem.

Wiedzą o tym właściciele domów jednorodzinnych. Segregacja śmieci do właściwych pojemników to nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać, żeby kosze wystawić przed posesje w odpowiednim terminie. Informuje o tym specjalny harmonogram dostępny dla mieszkańców w formie elektronicznej albo papierowej. Szkopuł w tym, że dokument często się gubi, można więc łatwo przegapić termin. Aby temu zapobiegać urzędnicy z Tuchowa udostępnili właśnie specjalną aplikację. Zainstalowana na telefonie w porę przypomni o konieczności wystawienia pojemników z odpadami we właściwym czasie.

POSŁUCHAJ: O śmieciowej aplikacji mówi Wiktor Chrzanowski, wiceburmistrz Tuchowa

- Niemal wszyscy korzystają już z telefonów komórkowych i właśnie zainstalowana na telefonie aplikacja będzie pomocna. Nie zajmuje dużo miejsca, nie zbiera też danych o mieszkańcach. Jedyne informacje, które trzeba podać, to nazwa miejscowości i ulicy. Dzięki temu aplikacja dostosowuje treść powiadomień. Użytkownik sam może ustalić, kiedy chce otrzymywać takie powiadomienie. Może to być jeden dzień wcześniej, ale może być dłuższe wyprzedzenie. Mam nadzieję, że będzie to ułatwienie dla mieszkańców, z którego zechcą korzystać – tłumaczy Wiktor Chrzanowski, wiceburmistrz Tuchowa.

Lodołamacze na Odrze

Aplikacja „Kiedy Śmieci” jest darmowa. Można ją znaleźć na stronie tuchow.pl w zakładce Gospodarowanie Odpadami. System informuje o terminach wywozu poszczególnych śmieci posegregowanych, ale również zmieszanych a nawet o zbliżających się terminach zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Mimo, że niektóre gminy rezygnują z odbierania dużych odpadów bezpośrednio od mieszkańców, w Tuchowie nadal utrzymano te akcje. Organizowane są dwa razy do roku, na wiosnę i jesienią.

- To dobry czas, bo zarówno na wiosnę jak i jesienią wiele osób decyduje się na przeprowadzenie generalnego remontu, albo na wymianę mebli i zostaje kłopot, co zrobić z pozostałościami. Odpadów poremontowych nie można wrzucić do kosza. Taka akcja wywozu wielkich gabarytów bezpośrednio sprzed posesji to ułatwienie dla mieszkańców, którzy nie muszą martwić się załadunkiem ani transportem na wysypisko – uzupełnia Wiktor Chrzanowski.

Nie ma natomiast konieczności czekania z wywozem odpadów wielkogabarytowych do wiosennej albo jesiennej zbiórki. Samodzielnie, przez cały czas można oddawać tego typu odpady do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. W Tuchowie znajduje się on przy ul. Długiej. Jest czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 oraz w sobotę od 8:00 do 13:00. Za dostarczenie tu odpadów mieszkańcy nie muszą płacić.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl