500 Plus

i

Autor: Pixabay (1), NBF - Flickr (2) Zmiany w 500 plus. Jest propozycja wyższego świadczenia. Obejmie TYLKO wybranych!

Nie będzie waloryzacji 500 plus. Rząd chce za to wprowadzić "kolejne elementy wsparcia rodziny"

2022-02-03 11:01

Waloryzacji świadczenia 500 plus w tym roku nie będzie – przyznała w czwartek minister rodziny Marlena Maląg. Dodała też, że w tej kadencji nie należy się spodziewać rozwiązań zmierzających do powiązania wysokości emerytury z liczbą posiadanych dzieci.

Na pytanie, czy będzie waloryzacja świadczenia 500 plus, minister w Radiu Zet powiedziała, że "w tym roku nie będzie".

Będziemy wprowadzać kolejne komponenty wsparcia rodziny – dodała.

Jednocześnie podkreśliła, że każdego miesiąca świadczenie 500 plus trafia do 6,5 mln dzieci. Łącznie na program przeznaczono już ok. 177 mld zł. Dodała, że gdyby rząd nie wprowadził go w 2016 roku, to obecnie sytuacja związana z dzietnością w Polsce "byłaby jeszcze gorsza".

Zima zaatakowała w Warszawie. Tak wyglądają ulice po śnieżycy

Minister była pytana również o pomysł komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym, czyli powiązanie wysokości tego świadczenia z liczbą posiadanych dzieci.

Temat naprawdę jest bardzo ciekawy. My nie pracujemy nad konkretnym rozwiązaniem legislacyjnym w tym temacie. Nie ma takich prac i na pewno w tej kadencji takich prac nie będzie, dlatego że to wymaga procesu i przygotowania – zaznaczyła.

Przyznała, że takie rozwiązania są już w Europie, np. Słowacja planuje wprowadzenie ich w najbliższym czasie.

Musimy spojrzeć na sytuację demograficzną. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na pułapkę niskiej dzietności, w jakiej jesteśmy i jakie powinniśmy postawić sobie cele, i w jaki sposób rząd powinien wspierać młodych ludzi, żeby z tej pułapki niskiej dzietności wyjść, a więc jakie są bariery – powiedziała.

Minister podkreśliła, że badania pokazują, że młodzi ludzi chcą zakładać rodziny, ale coś stoi im na przeszkodzie. Jej zdaniem znaczenie odgrywa tutaj stabilna i konsekwentna polityka społeczna rządu, np. wsparcie młodych na rynku pracy, odpowiednia polityka mieszkaniowa, zapewnienie opieki nad dziećmi do 3 lat. Zauważyła, że wszystkie te elementy rząd krok po kroku wprowadza.

Sonda
Czy 500 plus powinno być waloryzowane?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE