Nagrody Miasta Tarnowa. Kto zgarnie pokaźną sumę? Znamy kandydatów

2020-05-26 7:10
Nagrody Miasta Tarnowa
Autor: Łukasz Grygiel Nagrody Miasta Tarnowa przyznawane są od ośmiu lat

Głosowanie radnych w tym przypadku może okazać się formalnością. Kapituła Nagród Miasta oceniła nadesłane zgłoszenia i zdecydowała, kogo chce docenić za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury. Poznajcie kandydatów do tych prestiżowych wyróżnień.

Nagrody Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, z dużym prawdopodobieństwem, powędruje do Anny Śliwińskiej. Zajmuje się ona malarstwem, rysunkiem oraz tkaniną unikatową. Tarnowianka uczestniczyła w ok. dziewięćdziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Nagroda wynosi siedem tysięcy złotych.

Najwięcej emocji budzą nominacje do nagrody „Nadzieja Roku”. Pewniakiem jest Fundacja Impuls Rozwoju. Tworzą ją uzdolnieni młodzi twórcy, w tym m.in.: Dawid Mik, Szymon Łucyków, Diana Sznajder, Filip Kot, Szymon Szczęch oraz Kacper Rokosz. Stworzyli oni Najmniejszą Scenę Świata – unikalne miejsce kultury w Tarnowie. Organizowane są tam m.in. recitale, ogrody poezji, mini sztuki teatralne i spektakle muzyczne. Nagroda wynosi pięć tysięcy złotych.

- W Najmniejszej Scenie Świata stawiamy na kameralność. Mamy możliwość spojrzenia w oczy każdemu, kto do nas przyjdzie. W większych salach jest tak, że artysta nie dostrzega widza, z kolei mu mamy kontakt z każdym. Szczególne teksty piosenek stają się wówczas ważne. Brzmią, jakbyśmy kierowali je do jednej, konkretnej osoby - mówi szef Fundacji Impuls Rozwoju Dawid Mik.

POSŁUCHAJ. O wyróżnieniu za „Najmniejszą Scenę Świata” mówi Dawid Mik

Kandydatem do Nagrody Miasta Tarnowa, za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, jest Halina Bartnik. To nauczycielka muzyki i kreatywności w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie od ponad 45 lat. Od niemal ćwierć wieku organizuje Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z Nami”. Nagroda wynosi pięć tysięcy złotych.

Kandydatem do nagrody „Mecenas Kultury Tarnowa” jest Galeria Hortar działająca od szesnastu lat. Organizuje i prezentuje wystawy dzieł najznakomitszych polskich artystów, także tarnowskich. Nagroda jest honorowym wyróżnieniem, potwierdzonym statuetką, okolicznościowym dyplomem, wpisaniem laureata do Księgi Nagród Miasta Tarnowa oraz prawem posługiwania się przez rok tytułem w swoich działaniach reklamowych i promocyjnych.

Ks. Tadeusz Bukowski to z kolei kandydat do Nagrody Honorowej w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy. To historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Nagroda wynosi dziesięć tysięcy złotych.

Miejscy radni nad propozycjami Kapituły Nagród Miasta Tarnowa będą głosować na najbliższej sesji 28 maja. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną uroczyste wręczenie nagród laureatom ma nastąpić nie później niż do końca roku.

Kibice z tektury. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 43