Wypaek traktor Koszyce Małe

i

Autor: KMP Tarnów/materiały prasowe W czasie wakacji rośnie liczba wypadków podczas prac na roli i na budowach

Na roli i na budowie – wypadki przy pracy w regionie tarnowskim

2021-08-12 13:05

Operator koparki został oparzony gorącą parą z chłodnicy. Do tego zdarzenia doszło dziś (12 sierpnia) przed południem w Chojniku w gminie Gromnik. Ale to nie jedyne niebezpieczne zdarzenie przy pracy, do jakiego doszło w ostatnich dniach w regionie tarnowskim. Ponieważ sezon żniw jeszcze trwa, policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa w gospodarstwach.

60-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego doznał oparzeń pierwszego stopnia, po tym jak otworzył pokrywę silnika, pod którą zagotował się płyn w chłodnicy. Mężczyzna, na którego buchnęła gorąca para, został przewieziony do szpitala. W tym przypadku konsekwencje wypadku nie były poważne, ale przed kilkoma dniami mieszkaniec Koszyc Małych stracił życie, kiedy spadł z ciągnika. 93-letni mężczyzna pomylił biegi i zamiast w przód, ruszył w tył. Stracił równowagę, upadł, a koło ciągnika najechało na jego nogę. Mimo wysiłków lekarzy w szpitalu jego życia nie udało się ocalić.

Lex TVN i REBELIA przed Sejmem. Kaczyński się wścieknie? Komentery [WIDEO].

Dobra pogoda sprzyja pracom polowym i budowlanym, trwają żniwa. To czas, w którym co roku rośnie liczba wypadków. Ich ofiarą padają nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci, które angażują się w pracę, albo są obecne w pobliżu. Dlatego tarnowscy policjanci proszą o ostrożność podczas wykonywania prac w polu i gospodarstwie. Największe zagrożenie sprawia nieumiejętna obsługa maszyn i urządzeń rolniczych. Szczególną uwagę należy zachować podczas pracy przy użyciu urządzeń o ruchomych elementach.

„Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych. Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych, a na podwórkach wydzielmy miejsca do zabawy, odgrodzone od miejsc, po których chodzą zwierzęta czy poruszają się maszyny rolnicze. Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły. Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedźmy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnijmy się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci” - przypominają policjanci.

Mundurowi apelują, aby nie przewozić osób na załadowanych przyczepach, a dzieci nie angażować do pracy na wysokości. Szczególnym zagrożeniem jest zdejmowanie osłon z ruchomych elementów maszyn, a także praca pod wpływem alkoholu, który ogranicza zdolność oceny zagrożenia. Natomiast w razie wypadku należy niezwłocznie wezwać pomoc telefonując pod numer alarmowy 112.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy sprawcy śmiertelnych wypadków powinni na zawsze tracić prawo jazdy?