Muzeum Historii Tarnowa i Regionu już otwarte! [WIDEO, GALERIA, AUDIO]

2020-07-30 14:30 Justyna Świderska
Muzeum Rynek 20 wystawa
Autor: Justyna Świderska Muzeum zaprasza do poznawania przeszłości miasta

Na ten dzień miłośnicy historii miasta czekali od dawna. W czwartek (30 lipca 2020) w renesansowych kamieniczkach przy Rynku 20/21 otwarto oddział Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Pokazywane są w nim najciekawsze i najcenniejsze pamiątki ze zbiorów Muzeum Okręgowego. Ekspozycja zainteresuje zarówno dorosłych jak i młodszych zwiedzających.

Oddział Muzeum Historii Tarnowa i Regionu już otwarty

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Przewodnikiem po wystawie jest słynny tarnowski kataryniarz. To jego postać wyświetla się na wielkim lustrze zaraz po wejściu do placówki. Przy charakterystycznych dźwiękach katarynki opowiada o historii i zachęca do poznawania tajemnic miasta. Perforowana taśma z melodią kataryniarza biegnie po posadzkach i prowadzi zwiedzających do kolejnych sal wystawienniczych. Wędrując jej śladem goście mają pewność, że niczego nie przeoczą i nie zabłądzą w zakamarkach muzealnych pomieszczeń.

Prezentowana przy Rynku 20/21 ekspozycja pewnie szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym. Wystawa naszpikowana jest elementami multimedialnymi, które skłaniają do aktywnego udziału w zwiedzaniu. Można między innymi poszukiwać dźwięków i „zbierać” je na specjalnych kartach. Dla miłośników wykopalisk przygotowano piaskownicę, w której można szukać archeologicznych skarbów, natomiast w części poświęconej postaci burmistrza Tadeusza Tertilla można rozświetlać panoramę miasta.

Z kolei dorośli miłośnicy przeszłości miasta, dzięki pracom konserwatorskim przeprowadzonym w obiekcie, mogą podziwiać na ścianach pięknie zachowane renesansowe malowidła, kasetony, polichromie i ornamenty. Nie zabrakło akcentów związanych z wielokulturową historią miasta i tarnowskim tramwajem. Monitory imitujące jego szyby wyświetlają zdjęcia z przeszłości. Wyjątkowego charakteru dodają zwiedzaniu emitowane z głośników odgłosy gwaru codziennych rozmów prowadzonych z pojeździe. Przeniesiecie się też w czasy II wojny światowej i PRL-u.

Kazimierz Kurczab zaprasza do Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

Muzeum przy Rynku 20/21 w Tarnowie można odwiedzić wstępując podczas spaceru po tarnowskiej starówce, ale lepiej wcześniej telefonicznie umówić termin zwiedzania. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa również tutaj obowiązują ograniczenia związane z reżimem sanitarnym. Na terenie obiektu obowiązuje zasłanianie nosa i ust, grupy zwiedzające nie mogą liczyć więcej, niż 12 osób. Zwiedzający są wpuszczani co 90 minut.