Mobilny kontener medyczny

i

Autor: materiały prasowe Mobilny kontener medyczny trafi na Ukrainę

Mobilna przychodnia medyczna trafi na Ukrainę. Pomogli strażacy z Małopolski i Francji

2023-02-02 15:09

Wszędzie tam, gdzie to konieczne. Mobilny kontener medyczny w najbliższą sobotę trafi na Ukrainę. Będzie docierał wszędzie tam, gdzie potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarzy, ale brakuje tradycyjnych szpitali. To finał trwającej blisko rok współpracy polskich i francuskich strażaków. Pomagali między innymi druhowie z Małopolski.

Pomoże ratować rannych. W sobotę (4 lutego) na Ukrainę zostanie przekazany specjalny, mobilny kontener medyczny. Jego zakup wraz z samochodem do przewozu, to efekt blisko rocznej współpracy strony polskiej i francuskiej. W całą akcję zaangażowani byli strażacy z Małopolski, ale również z regionu tarnowskiego. Organizacja pozarządowa Pompiers Humanitaires Français (PHF) z siedzibą w Saint-Etienne współpracuje z polskim Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej od 1 marca ubiegłego roku.

- Mobilny kontener medyczny już trafił do Krakowa. W piątek, 3 lutego, odbędzie się szkolenie z jego obsługi, natomiast w sobotę, 4 lutego, sprzęt zostanie przekazany stronie ukraińskiej. Moduł ma 28 metrów kwadratowych powierzchni. Mieszczą się w nim dwa stanowiska, jednocześnie dwóch lekarzy może udzielać pomocy dwóm pacjentom. W module są też niezbędne urządzenia i leki do udzielania niezbędnej pierwszej pomocy – wyjaśnia Łukasz Łach, dyrektor zarządu wykonawczego zarządu oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego.

Bawił się w żołnierza i postrzelił siostrę

Kontener można przewieźć w dowolne miejsce, jest gotowy do pracy w ciągu dwóch minut. Kosztował prawie 200 tysięcy euro. Nowoczesny sprzęt, wraz z samochodem do przewozu modułu, będzie pomagał w ratowaniu rannych żołnierzy i cywilnych ofiar wojny z Rosją. Docelowo na Ukrainę mają trafić w sumie trzy takie zestawy. Są bardzo potrzebne, bo wiele stacjonarnych szpitali przestało działać w wyniku bombardowania. Z wyliczeń wynika, że aż 160 placówek medycznych w Ukrainie zostało doszczętnie zniszczonych podczas działań wojennych.

Uroczyste przekazanie modułu medycznego nastąpi w sobotę, 4 lutego, w samo południe w Przemyślu. Odbędzie się w Centrum Pomocy Humanitarnej przy ulicy Lwowskiej 36, gdzie po wybuchu wojny z Rosją pomoc uzyskało wielu uchodźców z terenu Ukrainy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Jakiego słowa to synonim? Nowy test dla mistrzów. Jest jeszcze trudniej

Pytanie 1 z 10
Oberżyna to...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE