Marynarskie pieśni pracy. Będą szanty i folk na tarnowskiej Starówce [AUDIO]

2021-06-08 12:39
Żaglowiec
Autor: Justyna Świderska Szanty i folk znowu będą rozbrzmiewać na tarnowskiej Starówce

Oszczędności są konieczne, bo pieniędzy jest zdecydowanie mniej. Jenak mimo tego, Rada Osiedla Starówka w Tarnowie nie zamierza rezygnować z organizacji sztandarowych i bardzo lubianych przez tarnowian wydarzeń muzycznych. Dlatego w drugiej połowie sierpnia folk i szanty ponownie zabrzmią w Amfiteatrze Letnim. Kto zagra?

Z powodu pandemii koronawirusa i mniejszych wpływów, miasto najpierw zamroziło budżety rad osiedli, a następnie uwolniło, ale tylko jedną trzecią przewidzianych dla nich na ten rok pieniędzy. To oznacza, że Rada Osiedla Starówka ma do dyspozycji nieco ponad 90 tysięcy złotych. Ustalono, że środki zostaną wydane na remont ulicy Wodnej, o który od dawna postulują mieszkańcy, oraz na nasadzenia zieleni w centrum. Część środków zostanie natomiast przeznaczona na organizację dwóch wydarzeń muzycznych, które od lat cieszą się bardzo dużą popularnością. To folk i szanty na tarnowskiej Starówce.

POSŁUCHAJ: O szantach i folku na Starówce mówi Ryszard Żądło, organizator koncertów

- To będą takie sztandarowe działania, które Rada Osiedla już od lat realizuje i one stały się takim symbolem tarnowskiej Starówki i miasta. To będzie folk i szanty na Starówce. W sierpniu się to wszystko rozegra. Piękny weekend, 20 i 21 sierpnia, piątek i sobota w Amfiteatrze Letnim - będzie się działo. Będą wspaniałe zespoły, które mam już zakontraktowane od kilku miesięcy – zapowiada Ryszard Żądło, z Rady Osiedla Starówka.

Nalot na klub nocny w Tychach

W koncercie folkowym w piątek wystąpi zespół My z Karpat. To jest formacja, która powstała w Zawoi, podczas Festiwalu Ziem Górskich. Różni muzycy z ciekawym programem etnicznym związanym z Beskidami. Natomiast o godzinie 20:00 tego dnia zaplanowano występ gwiazdy wieczoru, którą będzie zespół Orkiestra Świętego Mikołaja – jeden z lepszych zespołów folkowych w Polsce, pochodzący z Lublina. Organizatorzy liczą, że ich występ 20 sierpnia będzie prawdziwą muzyczną ucztą dla słuchaczy.

Kolejnego wieczoru – 21 sierpnia – w Amfiteatrze Letnim przy ulicy Kopernika w Tarnowie będą rozbrzmiewać marynarskie pieśni pracy. Organizatorzy za cel postawili sobie ściągnięcie do miasta zespołów szantowych z tak zwanej „pierwszej półki”. Na scenie zaprezentują się więc Perły i Łotry Szanghaju – formacja założona w roku 1992, która początkowo wszystkie utwory wykonywała a’cappella.

Kolejnym zespołem, który zaprezentuje się podczas koncertu Szanty na Tarnowskiej Starówce będzie Atlantyda z Gdyni. To zespół złożony z muzyków z różnych stron Polski: Trójmiasta, Warszawy i Sanoka. Grupa powstała w 1995 roku, ale część muzyków współtworzyła już wcześniej znane grupy sceny „szantowej”. Ich repertuar muzyczny stanowią tradycyjne i współczesne piosenki morskie.

Dodatkowym elementem w sobotę (21 sierpnia) będzie trzygodzinny blok rekreacyjno-kulturowy dla dzieci. W programie wydarzenia są szanty dla najmłodszych, ale także pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego z udziałem WOPR. Koncerty zaplanowano 20 i 21 sierpnia w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Euro 2021 - czy Polska wyjdzie z grupy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE