Mandat za oblewanie wodą

i

Autor: Pixabay Mandat za oblewanie wodą w Lany Poniedziałek. Ile wynosi?

Wielkanoc 2024

Mandat za oblewanie wodą. Kiedy można go dostać? Ile wynosi?

2024-03-26 15:14

Poniedziałek Wielkanocny jest najczęściej nazywany Lanym Poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem. Drugi dzień świąt wielkanocnych nie ma szczególnego znaczenia liturgicznego, ale posiada bogatą obrzędowość ludową. Jedną z tradycji praktykowanych tego dnia jest oblewanie wodą, stąd też Poniedziałek Wielkanocny zwie się również oblewanką czy polewanką. Jednakże wesoła zabawa nierzadko przeradza się w chuligańskie wybryki, które mogą stanowić wykroczenie. Co grozi oblewanie wodą?

Wielkanoc 2024. Śmigus-dyngus. Oblewanie wodą może być wykroczeniem!

Oblewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny może być wesołą i nieszkodliwą zabawą, będącą podkreślenie obowiązujących tego dnia tradycji. Jednakże stało się ono okazją do chuligańskich wybryków takich, jak np. lanie wodą z wiadra. Dlatego też oblewanie wolą może zostać potraktowane jako wykroczenie. Oznacza to, że może odnosić się do wielu przepisów karnych, które znajdziemy w kodeksie wykroczeń. Może więc zostać zakwalifikowane jako zakłócanie spokoju i porządku publicznego czy spowodowanie zagrożenia za sprawą wyrzucani przedmiotów oraz wylewania płynów. Ponadto może zostać potraktowane jako nieobyczajny wybryk. W niektórych przypadkach, jeśli oblanie kogoś wodą spowodowało zniszczenie mienia, może podlegać również karze za naruszenie przepisu art. 288 § 1 Kodeksu karnego.

Natomiast jeśli wodą oblewane są samochody, to takie zachowanie może stanowić wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego. W przypadku rzucenia przedmiotami w poruszające się samochody dochodzi do tego utrudnianie ruchu na drodze, a także spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Lany Poniedziałek. Co grozi za oblewanie wodą?

Mandat karny mogą otrzymać osoby, które oblewają wodą przechodniów, wlewają wodą do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i innych pojazdów mechanicznych, a także środków komunikacji miejskiej. Jego wysokość może wynieść nawet do 500 złotych. W przypadku naruszenia nietykalności cielesnej przewidziana jest kara nawet do roku pozbawienia wolności. Jeśli zaś dojdzie do zniszczenia mienia, to, w zależności od jego wartości, oblewanie wodą może zostać potraktowane jako wykroczenie lub przestępstwo. Wówczas sprawa trafi do sądu, który może zasądzić zadośćuczynienie w postaci odszkodowania.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Czy oblewanie wodą w Lany Poniedziałek powinno być karane mandatem?
Czym różnią się hiszpańskie tradycje wielkanocne od polskich?