Maluch Plus w Żabnie

i

Autor: Wojciech Gardoń

wiadomości

Maluch Plus zawitał do Żabna. 100 miejsc w żłobkach jeszcze w tym roku

2023-10-03 15:12

Gmina Żabno podpisała umowę na przyznanie dotacji, dzięki której będzie możliwa rozbudowa publicznych żłobków. Powiększone zostaną dwie placówki - w Żabnie i Łęgu Tarnowskim. Prace mają potrwać do późnej jesieni. Jeszcze w tym roku gmina będzie dysponować setką miejsc.

Na terenie gminy Żabno znajdują się dwa publiczne żłobki, które mogą przyjąć 72 dzieci. Potrzeba ma być jednak większa, ponieważ w przypadku obu placówek listy rezerwowe są zapełnione. Na jedno miejsce czeka kilka, a momentami kilkanaście chętnych rodzin. Budowa kolejnego żłobka trwałaby lata, dlatego samorząd zdecydował się na rozwiązanie tymczasowe - przebudowę istniejących żłobków, tak aby znalazło się w nich łącznie 100 miejsc.

Gmina otrzymała na to zadanie dofinansowanie z programu Maluch Plus w wysokości 300 tysięcy zł. Większość tej kwoty (200 tys.zł) zostanie wydana na żłobek w Łęgu Tarnowskim, gdzie liczba miejsc wzrośnie z 40 do 56. Oprócz tego zostanie tam wybudowany specjalny plac zabaw, który spełniałby wymogi żłobka. 100 tysięcy trafiło z kolei do placówki w Żabnie, która po przebudowie będzie dysponowała 40 miejscami.

 To są dwie największe miejscowości w naszej gminie. Obie mają po 4 tysiące mieszkańców. Są to dobre lokalizacje przy drogach wojewódzkich i zjazdach, dzięki czemu rodzice mogą zostawić dzieci jadąc do pracy. Mieszkańcy upominali się o to już od 2010 roku, prosili o takie miejsca, ponieważ prywatne placówki są bardzo drogie i znacznie oddalone - mówi Marta Herduś, burmistrz gminy Żabno.

Cała inwestycja ma zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku. Prace powoli się rozpoczynają, a ich koniec wstępnie wyznaczono na listopad. Możliwe są opóźnienia, dlatego zaznaczono, że przebudowa może potrwać 2-3 miesiące. Pierwsze dni grudnia to jednak ostateczny termin.

To nie jedyna taka inwestycja wokół Tarnowa. Umowy w ramach programu Maluch Plus podpisały również Ryglice, Ciężkowice i Skrzyszów. Wciągu najbliższego roku ogólna pula wolnych miejsc dostępnych w żłobkach na terenie powiatu może się zwiększyć nawet o 1/3.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Szybki QUIZ nie tylko dla fanów. Beata Kozidrak czy Urszula. Kto śpiewa te kawałki?

Pytanie 1 z 15
"Dmuchawce, latawce, wiatr" śpiewa:
Pierwsze żony i mężowie celebrytów. Pamiętacie jeszcze te pary?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE