Ciekawostki

Małopolskie miasto było kiedyś stolicą Węgier. Dziś zamek, w którym mieszkał węgierski król popada w ruinę [GALERIA]

2023-12-03 11:41

Tarnów jest miastem na mapie Polskie, które łączą silne więzi z Węgrami. Bohaterem narodowym Węgier jest pochodzący z małopolskiego miasta generał Józef Bem, którego mauzoleum znajduje się w Parku Strzeleckim. Jednak niewiele osób pamięta, że w XVI wieku Tarnów był stolicą Węgier. W 1528 roku prawie przez pół roku na zamku na Górze Świętego Marcina rezydował wraz ze swoim dworem król Jan Zápolya.

Tarnów był stolicą Węgier. W XVI wieku na zamku Tarnowskich rezydował węgierski król Jan Zápolya

W pierwszej połowie XVI wieku, od kwietnia do września 1528 roku, na zamku w Tarnowie rezydował węgierski król Jan Zápolya, a małopolskie miasto było wówczas uznawane przez Węgrów za stolicę ich państwa. Niezwykły gość bawiący u hetmana Jana Tarnowskiego na Górze Świętego Marcina wzbudzał zaciekawienie całej Europy.

Na początku XVI wieku w Europie Środkowej istniały trzy potężne siły: Jagiellonowie, Habsburgowie oraz Imperium Ottomańskie. Natomiast w strefie ich wpływów leżały Węgry. Przed potęgą Habsburgów drżała nawet Francja i papiestwo. Dlatego też zaczęły one odgrywać coraz większą rolę w tej części Starego Kontynentu. W tym czasie na Węgrzech doszło do wzmocnienia pozycji szlacht w stosunku do magnaterii. Powstało formalne stronnictwo szlacheckie, które toczyło polityczną walkę o zrównanie za stanem magnackim. Na jego czele stanął Jan Zápolya.

W lipcu 1515 roku w Wiedniu spotykali się król Polski i Wielki Książę Litwy Zygmunt Stary, jego starszy brat król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk oraz cesarz Świętego Cesarstwa Niemieckiego Maksymilian I Habsburg. Zygmunt Stary zgodził się wówczas zapewnić Habsburgom sukcesję na tronach Czech i Węgier. Miało do tego dojść po wygaśnięciu linii Jagiellonów. W zamian cesarz obiecał zerwać stosunki z wielkim mistrzem krzyżackim Albrechtem Hohenzollernem oraz wielkim księciem moskiewskim Wasylem.

Rok po spotkaniu w Wiedniu zmarł Władysław Jagiellończyk. Natomiast w 1526 roku w bitwie pod Mohaczem zginął jego syn Ludwik, który nie pozostawił po sobie następcy. Wtedy miało dojść do wypełniania się postanowień wiedeńskich. Habsburgowie mieli przejąć Węgry. W grudniu 1526 roku stronnictwo magnackie poparło Habsburgów i doprowadziło do koronacji arcyksięcia Ferdynanda. Jednak stronnictwo szlacheckie, chcąc udaremnić przejęcie państwa, doprowadziło miesiąc wcześniej do koronacji Jana Zápolyi. Pokłosiem tego była wojna domowa i walka o władzę. We wrześniu 1527 roku wojska Jana Zápolyi poniosły klęskę w bitwie pod Tokajem, a król Węgier musiał uciekać z kraju, gdyż obawiał się o własne życie. Najpierw do Siedmiogrodu, a następnie do Polski. Początkowo gościł na zamku w Odrzykoniu, ale szybko przeniósł się do Tarnowa, gdzie gościł na zamku Jana Tarnowskiego. Hetman oddał mu do dyspozycji swoją posiadłość oraz miasto, a sam udał się do Sandomierza.

Ruiny średniowiecznego zamku w Tarnowie, na którym w 1528 roku rezydował król Węgier Jan Zápolya [GALERIA]

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Z jakich potraw słynie Małopolska? Sprawdź w QUIZIE, czy je znasz

Pytanie 1 z 10
Maczanka krakowska to połączenie między innymi
Jaki ma być nowy Plac Bankowy? Czy powróci Strefa Relaksu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE