Małopolska Lewica

i

Autor: Jacek Jabłoński - Twitter

Wiadomości

Małopolska Lewica interweniuje ws. Jana Ryby. Domaga się kontroli podstaw wszczęcia postępowania przeciwko dyrektorowi III LO

2023-05-29 12:40

Poseł Nowej Maciej Gdula, zwrócił się do ministra Przemysława Czarnka z interwencją poselską ws. postępowania Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim przeciwko Janowi Rybie, dyrektorowi III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Sprawą zajęła się też Nowa Lewica w Tarnowie. Chodzi o reakcję na zgłaszaną przez uczennicę przemoc.

Małopolska Lewica interweniuje ws. dyrektora III LO w Tarnowie

Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Małopolskim wszczęła postępowanie przeciwko Janowi Rybie, dyrektorowi III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Miało się to stać po tym, gdy powiadomił on Sąd Rodziny o przemocy domowej wobec jednej z uczennic. Małopolska Kurator Oświaty, Barbara Nowak, nie chce komentować sprawy, przekonując, że „wygląda ona inaczej”. Nauczyciele i nauczycielki obawiają się jednak, że taka reakcja władz zniechęci innych uczniów i uczennice do reagowania na przemoc.

– Reakcja Małopolskiego Kuratorium Oświaty, skutkująca zawieszeniem dyrektora szkoły, który wg relacji uczniów i nauczycieli zareagował na doniesienia o przemocy wobec jednej z uczennic, może podważać zaufanie do odpowiedzialnych za oświatę władz, zmniejszać poczucie bezpieczeństwa wśród młodych osób, także w kontekście środowiska szkolnego, a przede wszystkim zniechęcać dyrektorów i nauczycieli do reagowania na doniesienia uczniów – podkreśla poseł Nowej lewicy, Maciej Gdula, którego biuro wnioskuje o przeprowadzenie kontroli podstaw wszczęcia postępowania.

Reaguje też Nowa Lewica w Tarnowie. Współprzewodniczący partii w Tarnowie Jacek Jabłoński podkreśla, że wszczęcie postępowania przez komisję dyscyplinarną dla nauczycieli jest zaprzeczeniem misji, którą pedagodzy powinni spełniać.

– Nikt bardziej niż nauczyciele nie powinien być czuły na kwestie bezpieczeństwa i dobra uczniów. Dyrektor III LO wywiązał się z tego zadania należycie. Jest wstydem, że tego typu postępowanie, zamiast pochwałą, kończy się wszczęciem postępowania, które wykluczy pana Jana Rybę z pracy na przynajmniej rok, bez prawa do odwołania – podkreśla Jacek Jabłoński.

– Mamy informacje ze środowiska szkoły, że decyzja o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wzbudziła duży sprzeciw w społeczności III LO. W szkole zebrano ponad 400 podpisów poparcia dla dyrektora, a w akcje włączają się rodzice uczniów i przyjaciele. Będziemy się tej sprawie przyglądać i czekamy na odpowiedź od Barbary Nowak – dodaje Kamil Mitera z Młodej Lewicy.

Jacek Jabłoński oraz Kamil Mitera skierowali do kurator Barbary Nowak wniosek o udostępnienie informacji publicznej, w której pytają się jakie działania podjęła ona w czasie swojej kadencji w celu zapobiegania przemocy w szkołach.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz polskie przeboje lat 70.? Quiz z muzycznymi klasykami z czasów PRL

Pytanie 1 z 12
Jaką piosenkę wykonał Zbigniew Wodecki w koncercie „Debiuty” podczas 10. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu?
Andrzej Duda zdecydował ws. lex Tusk!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE