LOCKDOWN: Od soboty zamknięte żłobki, przedszkola, zakłady usługowe [AUDIO]

2021-03-25 13:08 Justyna Świderska
Tarnów tramwaj
Autor: Justyna Świderska Od soboty nowe ograniczenia z powodu pandemii koronawirusa

Jest decyzja. Liczba zachorowań na COVID-19 przekroczyła w czwartek 34 tysiące. W związku z tym rząd zdecydował o wprowadzeniu od soboty 27 marca dodatkowych ograniczeń. Najmłodsze dzieci będą musiały zostać w domach. Na dwa tygodnie przestają działać żłobki i przedszkola. Jakie jeszcze ograniczenia wprowadzono?

Decyzja rządu nie ucieszyła rodziców najmłodszych tarnowian. Zamknięcie żłobków i przedszkoli powoduje, że przez najbliższe dwa tygodnie będą musieli sami zorganizować opiekę pociechom. W najgorętszym, przedświątecznym okresie, zamknięte zostają również salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ale ograniczenia dotkną również innych branż. Od soboty 27 marca zostają zamknięte sklepy budowlane i meblowe o powierzchnie większej, niż 2 tysiące metrów kwadratowych. Przestają działać centra i galerie handlowe, a w sklepach zwiększą się limity klientów - jedna osoba może przypadać na 20 metrów kwadratowych. Podobnie w kościołach. Natomiast z obiektów sportowych można korzystać wyłącznie o celów sportu zawodowego.

POSŁUCHAJ co o ograniczeniach sądzą mieszkańcy Tarnowa

Co o ograniczeniach sądzą mieszkańcy Tarnowa?

„Dla mnie ta decyzja to katastrofa. Chodzimy do przedszkola od września i nie było ani jednego przypadku zachorowania, dlaczego miałby być teraz? Zajęcia dodatkowe w Pałacu Młodzieży też nam odwołano. Dla dzieci może to i radość, że zostaną w domach, ale w dłuższej perspektywie to wszystko odbije się na wynikach w nauce dzieci.”

Niektórzy mieszkańcy są jednak zdania, że wprowadzenie ograniczeń jest słusznym posunięciem.

„To chyba to dobra decyzja. Przecież ta liczba zachorowań jest ogromna, a przed nami święta, będzie większy ruch. Każdy się chyba boi, zwłaszcza w starszym wieku. Nie wiadomo, co będzie dalej.”

„Mnie to nie dotyczy, bo dziecko jeszcze małe. Nie chodzi ani do żłobka, ani do przedszkola.”

„Ja uważam, że dalsze ograniczenia już nie wpłyną na liczbę zachorowań. To chyba wynika z faktu, że rząd nie bardzo wie, co można jeszcze zrobić.”

Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz: Rząd się poddał i ukląkł przed epidemią

Przypomnijmy, oprócz właśnie wprowadzonych ograniczeń, wciąż obowiązują dotychczasowe. Wśród nich zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych. Nadal nieczynne są kina, teatry i muzea. Nie można korzystać z plenerowych boisk, stoków narciarskich, kortów tenisowych basenów i aquaparków. Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócili do trybu nauki zdalnej. Posiłki można zamawiać wyłącznie na wynos, nieczynne są siłownie i kluby fitness. Wciąż obowiązuje zakaz organizacji wesel.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl