Lisy, bobry, sarny, dziki, a nawet łosie! Dzikie zwierzęta coraz częściej widywane przez tarnowian

2021-03-05 9:55 Łukasz Grygiel
Dzikie zwierzęta wchodzą do Tarnowa
Autor: PublicDomainImages z Pixabay W Tarnowie widziany był nie tylko łoś, ale także wilk i ...puma!

Nie muszą niszczyć ogrodzeń czy robić przekopów. Wystarczy, że wyjdą z lasu i przemierzą kilkaset metrów do najbliższych zabudowań. Zdarza się, że wędrują jeszcze dalej i pojawiają się niemal w ścisłym centrum Tarnowa. Dzika zwierzyna – co zrobić, gdy stanie nam na drodze? Przeczytajcie!

Przypadków dziko żyjących zwierząt widywanych w Tarnowie można mnożyć wiele. Lisy np. widywane są przez spacerowiczów w lasku Lipie, w Mościcach przy altanie śmietnikowej, przy ul. ks. Indyka oraz między samochodami przy ul. Ablewicza. Podobnie jest w Pogórskiej Woli, czy w Zbylitowskiej Górze.

- Była sytuacja, że właściciel gospodarstwa zgłosił mi, że lis przychodzi do niego między 12.30 a 15.00. Szybko okazało się, że właśnie w tym czasie dość często na płytę obornikową lądowały rzeczy ze stołu. Zwierzę było przyzwyczajone i czekało aż odpadki zostaną wyrzucone. Wystawiony w ten sposób „stół” był dla niego łasym kąskiem – mówi Paweł Wałaszek, powiatowy lekarz weterynarii w Tarnowie.

DZIKIE ZWIERZĘTA CHODZĄ PO TARNOWIE! DLACZEGO? MÓWI PAWEŁ WAŁASZEK - POWIATOWY LEKARZ WETERYNARII

Coraz częściej także w terenie, tuż przy domach, widywane są dziki. Tak jest nie tylko w Niedomicach i Woli Rzędzińskiej, ale też od strony Tuchowa i wzdłuż góry św. Marcina.

- Mamy teraz do czynienia z afrykańskim pomorem świń. Ta jednostka chorobowa jest już bardzo blisko, bo na terenie Słowacji. Nieustannie groźna jest też wścieklizna. Każde padłe i zauważone zwierzę trzeba nam zgłaszać. Podobnie jest z nietypowymi zachowaniami. Niepokojące jest to, że zwierzę się nas nie boi oraz, że podchodził bardzo blisko – dodaje Paweł Wałaszek.

Ciekawostką może być fakt, że co kilka lat w lokalnych mediach przewija się informacja dotycząca kolejnych egzotycznych gatunków zwierząt, które widywane są w Tarnowie. Niedawno mieszkańcy widzieli wilka, wcześniej był niedźwiedź, a nawet … puma! Obecności tych osobników w mieście nad Białą nie udało się jednak potwierdzić. Obecnie w lasach regionu tarnowskiego rozpoczyna się okres godowy. To związane jest z większą aktywnością i migracją zwierząt. Kto wie, jakie tym razem zwierzę uda się komuś zobaczyć?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!