Likwidacja oddziałów w liceach. „Żal młodzieży, która nie dostanie się do wymarzonej szkoły”

2021-04-06 11:20 Łukasz Grygiel
Likwidacja oddziałów w liceach
Autor: Łukasz Grygiel W III Liceum Ogólnokształcącym pozostanie tylko pięć oddziałów

Urzędnicy z Tarnowa chcą zmniejszyć liczbę oddziałów w pierwszych klasach liceów. W tych najchętniej uczęszczanych będzie ich maksymalnie pięć. Sprawdzamy, czy uczniowie będą musieli zrezygnować z wymarzonych liceów?

Problem zmniejszenia liczbę oddziałów będzie można dostrzec w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Obecnie jest tam siedem oddziałów, a pozostać ma tylko pięć.

– Nie wyobrażam sobie, żeby ta decyzja była bezwzględna. Pięć oddziałów to jest zdecydowanie za mało Ograniczanie nie jest korzystne, powiem więcej - jest nieuczciwe, bo jeśli i młodzież, i nauczyciele mają takie wyniki, to nie wyobrażam sobie ograniczania klas i apeluję do prezydenta i do wydziału edukacji, żeby jednak takich ruchów nie robić – mówi radna Krystyna Mierzejewska.

POSŁUCHAJ DYSKUSJI NA TEN TEMAT PODCZAS SESJI RADY MIASTA

Inna radna uważa, że likwidacja oddziałów sprawi, że ucierpi na tym młodzież najzdolniejsza, która chce się dostać do III LO.

– Żal będzie młodzieży, która przy wysokiej liczbie punktów nie dostaje się do wymarzonej szkoły. proszę jeszcze raz o przemyślenie i pochylenie się nad problemem, żeby może chociaż o jeden oddział więcej utworzyć - mówi radna Grażyna Barwacz.

Tymczasem urzędnicy przekonują, że ograniczenie oddziałów to dobry pomysł. Badane były wybory uczniów z lat poprzednich. Decyzja została podjęta również ze względu m.in. na oszczędności.

- W 2020 roku było ponad 1000 uczniów klas ósmych, a teraz jest około 880. Na 22 szkoły to o dziesięć oddziałów mniej. Może się okazać, że tych oddziałów we wrześniu wystarczy dla wszystkich, którzy spełnią wymogi punktacyjne. To jednak trudno przewidzieć, bo na to nie mamy wpływu. 130 punktów zdobyte w tym roku, to wcale nie jest to samo, co rok temu. Trudność egzaminów jest inna. Zdalna nauka też ma wpływ na poziom nauczania. W tamtym roku bardzo wysoko punktowane były świadectwa, ale zdecydowanie mniej punktów uczniowie zdobywali za egzamin – mówi Bogumiła Porębska, dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miasta.

Mówi Bogumiła Porębska szefowa Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta

Póki, co trudno określić liczbę uczniów klas ósmych, którzy przyjadą do Tarnowa spoza miasta. To również jest wielką niespodzianką.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl