Kwalifikacja odroczona. Sprawdź, o kogo upomni się wojsko w 2021 roku? [AUDIO]

2020-12-16 10:17
Kwalifikacja wojskowa
Autor: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie/ materiały prasowe Kwalifikacja wojskowa została odroczona z powodu pandemii

Wojsko... nie wzywa. Ale tylko chwilowo. Kwalifikacja Wojskowa, która miała ruszyć 21 stycznia 2021, została wstrzymana. Powodem jest panująca pandemia koronawirusa. W regionie tarnowskim przed komisjami lekarskimi miało się stawić ponad 3 tysiące osób, w tym również kobiety. Dowiedz się, kogo dotyczy ten obowiązek.

Wiosną 2020 roku trwająca kwalifikacja wojskowa została przerwana. Powodem była pandemia koronawirusa. Z tego powodu, osoby które miały wyznaczony termin po 13 marca, będą musiały zgłosić się wraz z kolejnym rocznikiem. Tym razem to przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2002 roku. Przed komisjami lekarskimi będą musieli również pojawić się panowie, którzy w poprzednich latach nie dopełnili tego obowiązku, oraz ci, wobec których orzeczono jedynie czasową niezdolność do służby wojskowej.

POSŁUCHAJ: Kto ma się stawić przed komisją lekarską? - mówi Paweł Badoń z WKU w Tarnowie

Ale wojsko upomina się nie tylko o mężczyzn. Na komisje lekarskie wzywane są również kobiety, które posiadają lub są w trakcie zdobywania kwalifikacji przydatnych w wojsku. To wszystkie profesje medyczne ale również psychologiczne. W roku 2021 do stawienia się w ramach kwalifikacji wojskowej wzywane będą panie urodzone w latach 1997 – 2002.

Ile zarabiają Polacy?

- Kwalifikacja Wojskowa to również okazja do zainteresowania zawodową służbą wojskową. Na razie jednak staramy się docierać do chętnych poprzez nasze strony internetowe i portale społecznościowe w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Zainteresowanie jest spore. W regionie tarnowskim, od początku września, czyli od chwili wdrożenia nowego systemu rekrutacji, zarejestrowało się pona 150 osób - mówi porucznik Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie.

W sumie w ramach kwalifikacji wojskowej 2021 w regionie tarnowskim przed komisjami lekarskimi powinno się stawić ponad 3 tysiące osób z powiatów: tarnowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i z samego Tarnowa. Na razie jednak nie wiadomo kiedy ruszą prace komisji lekarskich. Ministerstwo ma wyznaczyć nowy termin. Wiadomo, że konieczne będzie zachowanie wszystkich restrykcji sanitarnych związanych z pandemią. Z tego powodu cała procedura może się przedłużyć.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE