Książę Paweł Sanguszko przekazał szkło i porcelanę na własność Muzeum Okręgowemu w Tarnowie [ZDJĘCIA]

2023-02-13 16:12

W tarnowskim Ratuszu, w poniedziałek 13 lutego 2023 roku, odbyła się oficjalna prezentacja eksponatów z kolekcji szkła i porcelany rodziny Sanguszków. Zbiór, który dotychczas był depozytem w placówce, przed końcem ubiegłego roku stał się własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Teraz został oficjalnie przekazany.

Galeria Sztuki Dawnej pękała w szwach. W Ratuszu w Tarnowie odbyła się oficjalna uroczystość przekazania i prezentacji kolekcji szkła i porcelany ze zbiorów rodziny Sanguszków. Przed końcem minionego roku eksponaty, które wcześniej stanowiły depozyt, stały się własnością Muzeum Okręgowego. Placówka zakupiła zbiór za ponad 4 miliony złotych. Środki na ten cel przekazał marszałek województwa małopolskiego. W poniedziałkowej uroczystości wziął udział sam książę Paweł Sanguszko.

- To było bardzo ważne, aby ten zbiór, w całości, trafił właśnie do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ustalenia trwały przez dłuższy czas, placówka gromadziła środki. Było ryzyko, że część tej kolekcji zostanie rozproszona, wobec tego chcieliśmy zapobiec tej sytuacji. Oficjalnie nie było żadnych innych zainteresowanych zakupem kolekcji, ale nawet gdyby się pojawili, osobiście nie byłbym zainteresowany ich propozycją. Zależało mi, aby cały zbiór pozostał w Muzeum w Tarnowie – powiedział książę Paweł Sanguszko.

Morsowanie pod Bydgoszczą

Adwokat rodziny Sanguszków Mariusz Tomasik przyznaje, że w ciągu kilku lat przygotowywania transakcji sprzedaży pojawiali się prywatni kolekcjonerzy, którzy byli zainteresowani nabyciem części kolekcji. Jak zaznacza, kwota zbycia mogła być wówczas znacznie atrakcyjniejsza dla właścicieli, jednak książę Sanguszko obstawał, przy prawie pierwokupu przez Muzeum Okręgowe. To świadczy o ogromnym sentymencie rodu do miasta nad Białą.

- Starania o pozyskanie tego depozytu na własność trwały od wielu lat, zabiegali o to moi poprzednicy, a teraz szczęśliwie udało się doprowadzić sprawę do finału. Bardzo się z tego cieszymy. Jestem pełen podziwu dla poprzednich właścicieli, bo przechowanie bezpieczne tego zbioru szkła i porcelany, najpierw przewiezienie do Tarnowa, później wojenna zawierucha, którą kolekcja przetrwała, to rzeczywiście nie lada osiągnięcie. Cześć tych zbiorów można teraz oglądać w Ratuszu w Tarnowie, ale także na zamku w Dębnie i we dworze w Dołędze. Tych eksponatów jest więcej, zatem kolekcja będzie uzupełniania albo wymieniana, aby jak najwięcej eksponatów było prezentowanych zwiedzającym – zapowiada Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Kolekcja szkła i porcelany książąt Sanguszków, której właścicielem jest teraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie, liczy ponad 2 tysiące eksponatów. Można ją oglądać także w Internecie. W ciągu dwóch ostatnich lat pracownicy Muzeum opracowywali dwutomowe wydawnictwo, w którym skatalogowali pieczołowicie cały zbiór. Jest ono dostępne również on-line na stronie muzeum. Zakup kolekcji pochłonął 4 miliony 200 tysięcy złotych. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu województwa małopolskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Walentynkowy quiz. Piosenki o miłości

Pytanie 1 z 10
"A wszystko to, bo Ciebie kocham" - to słowa znanego utworu zespołu "Ich Troje", którego liderem jest:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE