Komunie w maju? Kuria Diecezjalna w Tarnowie podjęła decyzję

2020-04-16 13:00 Tomek Piszczek
church
Autor: markus roider/Pixabay/cc0 Komunie w maju 2020 nie odbędą się

Najwcześniej w czerwcu, a najprawdopodobniej dopiero po wakacjach można planować uroczystości pierwszokomunijne. Są najnowsze zalecenia tarnowskiej Kurii Diecezjalnej w tej sprawie. To reakcja władz kościelnych na przedłużenie zamknięcia szkół do 26 kwietnia i rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Tak jak można było się tego spodziewać - komunie w kwietniu i maju nie odbędą się. Według najnowszych ustaleń uroczystości pierwszokomunijne należy planować w miesiącach powakacyjnych, począwszy od września. Warunkiem jest zapewnienie minimum trzech tygodni czasu przed uroczystością na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci i ich rodzin.

Władze kościelne dopuszczają możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (oraz miesiącach wakacyjnych). Są jednak pewne "ale".

  • Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane;
  • Jeżeli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (lub miesiącach wakacyjnych) będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.

W związku z tym że katechezy, podobnie jak lekcje odbywają się zdalnie, te zajęcia można wykorzystać m.in. na opracowanie scenariusza liturgii uroczystości pierwszokomunijnych, aby nie mnożyć tzw. prób tuż przed uroczystością. Rodzice dzieci pierwszokomunijnych są z kolei proszeni o podjęcie indywidualnej katechezy domowej w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.

Aresztanci z Ostrowa Wielkopolskiego szyją maseczki ochronne

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.