Ratusz Tarnów

i

Autor: Justyna Świderska Muzeum okręgowe przejmuje kolekcję porcelany Sanguszków

Kolekcja porcelany zostaje w Tarnowie! Muzeum Okręgowe przejmuje zbiory Sanguszków

2022-12-07 9:36

Liczący blisko dwa tysiące obiektów zbiór szkła i porcelany książąt Sanguszków, jeszcze przed końcem roku stanie się oficjalnie własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Cztery miliony dwieście tysięcy złotych na jego wykupienie przekazał Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Rozmowy w sprawie przejęcia przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie kolekcji szkła i porcelany ze zbiorów rodu książąt Sanguszków, trwały od 2017 roku. Cenne eksponaty zostały przekazane placówce przez rodzinę w depozyt, ale jeszcze przed końcem roku 2022 staną się oficjalnie własnością Muzeum. Urząd Marszałkowski w Krakowie przychylił się do wniosków muzealników i sfinansował wykupienie kolekcji. Na ten cel przeznaczono 4mln. 200 tysięcy złotych.

- Zależało nam, aby kolekcja nie trafiła do prywatnych kolekcjonerów albo innych muzeów w Polsce. Gdyby została sprzedana, prawdopodobnie zostałaby podzielona na mniejsze części a jej odzyskanie później byłoby niemożliwe. Stąd decyzja o przekazaniu na ten cel tej sumy. Nigdy nie jest dobry moment na takie decyzje, jednak tu liczył się czas i starania o to, aby kolekcja Sanguszków pozostała w mieście, z którym rodzina książąt jest związana historycznie – powiedział Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski.

Nadchodzące koncerty rockowe - te gwiazdy zagrają w Polsce w najbliższym czasie!

Aby uwiarygodnić cenę, jakiej zażądano, konieczna była konsultacja z rzeczoznawcą z listy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Taki jest wymóg. Po wycenie okazało się, że kolekcja jest warta o wiele więcej, dlatego województwo przychyliło się do nabycia tych zbiorów.

- To jest absolutnie wyjątkowy zbiór. Całość liczy prawie dwa tysiące eksponatów. W kolekcji znajduje się między innymi najwyższy w Polsce puchar frytowy, jeden z trzech na świecie. Natomiast ozdobiony medalionami dwunastu miesięcy puchar jest jedynym takim eksponatem. Mamy piękną kolekcję „ptaszkową”, bogatą zastawę naczyń stołowych, talerzy obiadowych, deserowych. To są arcydzieła – mówi Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Procedura przejęcia zbiorów przez Muzeum w Tarnowie dobiega końca i ma zostać sfinalizowana jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Dyrektor Kurczab zdradza, że z tej okazji planowane jest przygotowanie specjalnej wystawy cennych eksponatów z kolekcji szkła i porcelany, które na co dzień są przechowywane w muzealnych magazynach.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Jak dobrze znasz przysłowia świąteczne

Pytanie 1 z 8
Kiedy Gody jasne, to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE