Kolejna przejażdżka dopiero wiosną. Koniec sezonu rowerów miejskich [AUDIO]

2020-11-30 11:50 Justyna Świderska
Rowery Miejskie Tarnów
Autor: Justyna Świderska Z powodu pandemii spadło zainteresowanie rowerami miejskimi w Tarnowie

Rowery miejskie znikają z tarnowskich ulic. W poniedziałek (30 listopada) oficjalnie kończy się sezon wypożyczeń jednośladów. Ze względu na pandemię koronawirusa, zainteresowanie było mniejsze, niż rok wcześniej, mimo, że pojazdy były regularnie dezynfekowane. Dokąd jeździli Tarnowianie na rowerach miejskich w sezonie 2020?

Pandemia koronawirusa zdecydowanie wpłynęła na liczbę wypożyczeń rowerów miejskich w Tarnowie w sezonie 2020. Przez cały kwiecień rowery w ogóle nie mogły być wykorzystywane, z powodu wprowadzonego odgórnie zakazu. Marzec i maj też były słabsze, bo mieszkańcy przeszli na pracę zdalną i ograniczali przemieszczanie się.

Chmara jeleni w leśnictwie Napromek

- Porównując marzec 2020 do marca 2019, to zanotowaliśmy niespełna 30 procent wypożyczeń sprzed roku. Sytuacja zaczęła się poprawiać w czerwcu i lipcu, wówczas liczba wypożyczeń zaczęła rosnąć. Teraz porównując wrzesień i październik można powiedzieć, że doszliśmy do poziomu około 80 procent wypożyczeń z poprzedniego sezonu – mówi Wiesław Kozioł z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: O podsumowaniu sezonu rowerów miejskich mówi Wiesław Kozioł ze ZDiK w Tarnowie

W tym roku system rowerów miejskich w Tarnowie został rozbudowany. Pojawiło się 6 nowych stacji, przy których zaparkowało 60 dodatkowych pojazdów. Niektóre z nich zostały wyposażone w foteliki do przewożenia dzieci. Tarnowianie najchętniej wypożyczali rowery na krótkie przejażdżki, które nie przekraczały pół godziny. To dlatego, że są one bezpłatne, ale zdarzały się również dalsze wycieczki – do Wał Rudy, Zawady, Woli Radłowskiej czy Śmigna.

Największą popularnością, podobnie jak w poprzednim roku, cieszyły się stacje przy Plantach obok dworca PKP, na placu Szczepanika koło przejścia podziemnego, przy Parku Strzeleckim i na Placu Kazimierza Wielkiego.

Teraz rowery miejskie trafią do magazynów, tak by nie były narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przejdą konieczne przeglądy techniczne, konserwację i naprawy. Na stacje wrócą w kolejnym sezonie – 1 marca. Do tego czasu zablokowane będzie też korzystanie z aplikacji do wypożyczania rowerów.