Wiadomości

Kobiety stracą pracę przez sztuczną inteligencję. Których zawodów nie będzie? [GALERIA]

2023-10-26 15:04

Z najnowszych badań wynika, że blisko 80. proc. pracujących kobiet może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję. Przeprowadzone przez ekonomistów analizy nie pozostawiają złudzeń. Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach odbije się przede wszystkim na stanowiskach narażonych na automatyzację, a te w większości są zajmowane właśnie przez kobiety. Jakie zawody są zagrożone przez AI? Sprawdźcie w naszym artykule.

Blisko 80 proc. kobiet może stracić pracę. Jakim zawodom zagraża AI?

Sztuczna inteligencja może w najbliższych latach zautomatyzować pracę biurową. Z badań przeprowadzonych przez ekonomistów Goldman Sachs, jak informuje portal pulshr.pl, wynika, że 79 proc. pracujących kobiet w USA wykonuje zawody, które w przyszłości mogą zostać zastąpione przez AI. Już teraz jest ona w stanie tworzyć treści związane z zakresu tekstów, obrazów czy wideo. Jednak analizy specjalistów wskazują, że niebawem może zastąpić on osoby na stanowiskach biurowych, a te w dużej mierze zajmują kobiety. W przypadku mężczyzn ten odsetek jest mniejszy i wynosi obecnie 58 proc.

Według ekonomistów sztucznej inteligencji łatwiej będzie zastąpić zawody biurowe niż m.in. pracę stolarza czy elektryka, a te stanowiska są z większości zajmowane przez mężczyzn. Branże, w których może namieszać sztuczna inteligencja, zostały określone w raporcie McKinseya, w którym przeanalizowano 63 zastosowania GenAI w 850 zawodach. O jego wynikach informował portal rp.pl. Jakie zawody są zagrożone przez AI? Jakie znikną do 2030 roku? Sprawdźcie w naszej galerii.

Blisko 80 proc. pracujących kobiet zastąpi sztuczna inteligencja. Oto zawody zagrożone przez AI:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Najpiękniejsze kobiety PRL. To do nich wzdychały miliony!

Pytanie 1 z 10
Za jej twarz każdy dałby się zabić w piosence „Autobiografia” grupy Perfect. To:
Pola Raksa
M.KIERWIŃSKI: DONALD TUSK UDA SIĘ Z APELEM DO PREZYDENTA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE