Zwolnienia kierowców

i

Autor: Łukasz Grygiel Do końca 2021 roku z miejską spółka pożegna się 39 osób

Kierowcy dostali już pierwsze wypowiedzenia. Skala zwolnień w MPK jest ogromna

2020-12-30 9:48

To już pewne. Kierowcy miejskich autobusów tracą prace. Do końca 2021 roku z miejską spółka pożegna się 39 osób. Część z nich już otrzymała wypowiedzenie. To 13 kierowców i 10 osób z zaplecza technicznego. Redukcja zatrudnienia to pokłosie uruchomienia własnego transportu przez Lisią Górę, Pleśną i Gminę Tarnów.

Sytuacja finansowa miejskiej spółki nie jest łatwa. Wszystko przez zmniejszoną liczbę wykonywanych kilometrów. Od nowego roku kierowcy nie będą już wozić pasażerów do Lisiej Góry, Pleśnej i gminy Tarnów. MPK będzie zmuszone skrócić tras aż o milion kilometrów. W sumie o jedną czwartą.

- W konsekwencji musieliśmy zmniejszyć zatrudnienie. Do końca przyszłego roku z miejską spółka pożegna się 39 osób. Istniało ryzyko, że zwolnić będziemy musieli nawet 70 osób. Podjęliśmy działania, aby to zminimalizować. Znaleźliśmy pewien kompromis ze skarbnikiem. Podpisaliśmy z miastem umowę tylko na pół roku i tylko na trzynaście milionów złotych. Dodatkowo z pewnych zaległości w rozliczeniach z kar, miasto przekaże nam 400 tysięcy. W połączeniu ze środkami z tarczy antykryzysowej i oszczędnościami na paliwie będziemy mogli przeżyć te sześć miesięcy – mówi szef MPK w Tarnowie Jerzy Wiatr.

POSŁUCHAJ. O ZWOLNIENIACH MÓWI JERZY WIATR

Nie wiadomo jednak, co będzie działo się z finansami miejskiej spółki w czerwcu. Wiadomo z kolei, że na ulice Tarnowa w styczniu wyjedzie tylko 59. Wcześniej na trasę wyjeżdżało 73. Nieużywane pojazdy nie zostaną jednak sprzedane.

- Po pierwsze są to pojazdy, w których były poczynione rożne unijne inwestycje, więc nie możemy się ich pozbywać. Po drugie istnieje szansa - niewielka co prawda – że sytuacja z gminami odwróci się za pół roku czy rok i wtedy będziemy na nowo mogli wykorzystywać te pojazdy – dodaje Jerzy Wiatr.

By skala zwolnień była jak najmniejsza pracownicy obniżyli swoją premię motywacyjną. Z 200 złotych postanie im tylko 100 złotych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres tarnow@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE