Kierował ciężarówką, a tachograf pokazywał PAUZĘ. Teraz może go spotkać surowa kara

2021-10-13 7:00
Kierowca ciężarówki
Autor: Alex Fox/Pixabay/cc0 Kierowcę ciężarówki czeka surowa kara

To sytuacja z ubiegłego tygodnia na drodze wojewódzkiej nr 975 w rejonie Tarnowa. Policjanci drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę ciężarówki. Podczas rutynowych czynności zauważyli nieprawidłowe działanie urządzenia rejestrującego działanie pojazdu i pracę kierowcy. Okazało się, że mężczyzna celowo je zakłócał. Teraz grożą mu poważne kary.

Kierowca zakłócał pracę tachografu

Rutynowa kontrola policjantów ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie w rejonie wagi ustawionej przy rondzie wzdłuż drogi wojewódzkiej 975 może się zakończyć surowymi konsekwencjami dla 29-letniego kierowcy ciężarówki z powiatu nowosądeckiego. Powodem są nieprawidłowości wykryte podczas kontroli drogowej. Mundurowi stwierdzili nieprawidłowości we wskazaniach cyfrowego tachografu.

- Okazało się, że urządzenie zamontowane w samochodzie wskazuje w tym momencie pauzę, a co za tym idzie nie rejestruje aktualnych wskazań z urządzeń samochodu (kilometrów, prędkości, a tym samym czasu pracy kierowcy). W rozmowie z kierowcą ustalono, że w urządzenie elektroniczne jest wgrane nielegalne oprogramowanie, które za pomocą właściwych kombinacji klawiszy może zakłócać prawidłową pracę tachografu. W tym przypadku zostało ono ustawione w pozycji pauza (odpoczynek). Szofer wskazał, że urządzenie zostało zatrzymane kilkadziesiąt minut wcześniej, na czas przejazdu z Łososiny Dolnej do Łętowic - relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Tachograf został wymontowany, a policjanci dodatkowo zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. Teraz kierowca będzie musiał się tłumaczyć podwójnie. W sądzie za ingerencją w urządzenie drogomierza. To zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Czeka go też postępowanie administracyjne, które prowadzi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie. To na przewoźnika może zostać nałożona kara w wysokości 10 tysięcy złotych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Wesele, Drogówka czy Kler. Mniej niż 12/15 oznacza, że nie znasz filmów Smarzowskiego

Pytanie 1 z 15
W pierwszym "Weselu" parę młodą zagrali...
Rozjechał 4-letniego Pawełka na oczach ojca.