Jak twoja babcia spędzała wolny czas? Poszukiwane są dziewczęce wspomnienia z okresu międzywojennego

2021-01-26 3:00
Wypad na łyżwy z koleżankami z Urszulanek
Autor: Zbiory historyczne Bursy Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Tarnowie Poszukiwane są dziewczęce wspomnienia z okresu międzywojennego

Autor książek i badacz historii społecznych Marcin Wilk zbiera materiały do doktoratu. Będzie on poświęcony młodzieży żeńskiej mieszkającej w okresie międzywojennym w Tarnowie. To niezwykła okazja, aby sięgnąć na strych w poszukiwaniu perełek z lat młodości naszych babć i prababć! Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Marcin Wilk na potrzeby pracy naukowej próbuje odtworzyć życie dziewcząt i młodych kobiet w międzywojennym Tarnowie. Co konkretnie jest poszukiwane?

- Zapiski osobiste: pamiętniki, listy, ale także zdjęcia czy rysunki. Chodzi o treści przedstawiające punkt widzenia dziewcząt żyjących w Tarnowie międzywojennym. Forma materiałów może być dowolna. Dowolna może być również objętość materiałów. Materiały mogą być anonimowe. Nie jest konieczne podawanie imienia i nazwiska – mówi Marcin Wilk.

POSŁUCHAJ ROZMOWY W MARCINEM WILKIEM

Autor, o tym jak ciekawa może być perspektywa dziewczęca opowieści o przeszłości, przekonał się pracując nad dwiema biografiami „Anna Jantar. Tyle słońca. Biografia” oraz „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”. Opisując natomiast ostatnie wakacje przedwojenne w książce „Pokój z widokiem. Lato 1939”, wśród bohaterek umieściłem Marię Piechotkę (z domu Huber), pochodzącą z Tarnowa.

- Film z Gretą Garbo w „Marzeniu”, pierniki z cukierni „Apollo”, a może łyżwy z koleżankami z Urszulanek? To ledwie kilka z kilku możliwości spędzania wolnego czasu dziewcząt i młodych kobiet w międzywojennym Tarnowie. Wiemy o tym z książek, gazet, czasem wspomnień, choć tych ostatnich wciąż nie znamy zbyt wielu – dodaje Marcin Wilk.

Skany pamiętników, listów, ale także zdjęć czy rysunków można nadsyłać na e-mail: pamietnikidziewczat@interia.pl. W mailu należy zaznaczyć zgodę na udostępnienie materiałów do celów badawczych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?
Sonda
Czy sporty ekstremalne są dla kobiet?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE