Wawel

i

Autor: Wikimedia

QUIZ

Jak dobrze znasz stolice polskich województw? Quiz nie dla ignorantów

2023-05-25 16:17

Myślicie, że dobrze znacie swój kraj? Wiecie, jakie są stolice wszystkich województw w Polsce? Sprawdźcie się! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy QUIZ ze znajomości stolic polskich województw. Maksimum punktów zdobędą tylko prawdziwi znawcy!

Jak dobrze znasz stolice polskich województw?

Reforma administracyjna w Polsce, która weszła w życie 1 stycznia 1999 roku, podzieliła państwo na 16 nowych województw. Wcześniej było ich 49 i taka liczba była również brana pod uwagę podczas podziału pod koniec ubiegłego stulecia. Rozważano również utworzenie 25 nowych województw, ale najczęściej mówiło się o 12. Jednak liczne protesty, m.in. w Opolu i Kielcach, spowodowały, że zdecydowano się na większą liczbę jednostek. W przypadku dwóch województw rozdzielono siedziby wojewodów i sejmików województw. Dlatego też w naszym QUIZIE w przypadku województw kujawsko-pomorskiego oraz lubuskiego poprawną odpowiedzą będzie stolica wojewody, a nie sejmiku województwa.

Przygotowaliśmy dla was test wiedzy z 16 pytaniami, który umożliwi wam przypomnienie sobie stolicy każdego województwa. Warto więc przystąpić do QUIZU i sprawdzić swoją wiedzę. Życzymy powodzenia!

Jak dobrze znasz stolice polskich województw? Quiz nie dla ignorantów

Pytanie 1 z 16
Stolica województwa śląskiego to:

Korona Gór Polski. Te góry musisz zdobyć, aby zdobyć odznakę!

Tona kremówkowego ciasta na cześć Jana Pawła II
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE