Jak będzie wyglądać kolęda 2020/21? Biskup tarnowski podjął decyzję. Sprawdź co się zmieni

2020-12-03 10:30 Tomek Piszczek
Wizyta Duszpasterska
Autor: debowscyfoto/Pixabay/cc0

Msza święta zamiast kolędy. Jest zarządzenie biskupa tarnowskiego w sprawie tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Ma to oczywiście związek z zagrożeniem ze strony koronawirusa. Tym razem księża nie będą odwiedzać wiernych w domach. W miejsce tradycyjnej kolędy przewidziano specjalne msze święte w intencji rodzin, które mają odbywać się w poszczególnych parafiach.

Epidemia koronawirusa odciska piętno na niemal każdym obszarze naszego życia. Wywrze też wpływ na to jak będziemy przeżywać święta Bożego Narodzenia. W okresie poświątecznym tradycją już było odwiedzanie wiernych w domach przez księży. Niestety takie wizyty stwarzałyby niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Dlatego biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał specjalne zarządzenie. Odwołał w nim popularną kolędę w dotychczasowej formie. Zrezygnował też ze zbieranie przez kapłanów jakichkolwiek ofiar z nią związanych. Zamiast tego w kościołach odprawione zostaną specjalne msze św. w intencji zaproszonych rodzin. Biskup zachęca do aktywnego w nich uczestnictwa. Na zakończenie każdej takiej mszy zaleca też dokonanie obrzędu poświęcenia wody. Będzie ją można później zabrać do domu.

Poniżej pełna treść zarządzenia Andrzeja Jeża, Biskupa Tarnowskiego

  1. W tym roku duszpasterskim rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej („od drzwi do drzwi”) oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych.
  2. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii.
  3. Msza Święta powinna być ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin (obecnych i nieobecnych). W tym przypadku Biskup Tarnowski zezwala na binowanie Mszy św. pro populo.
  4. Warto wcześniej zachęcić dorosłych uczestników tej Mszy, aby zaangażowali się w posługę liturgiczną (czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami, śpiew kolęd itp.). Dzięki temu będzie miała bardziej „rodzinny” charakter.
  5. Ponieważ w tym roku zabraknie tradycyjnej rozmowy duszpasterskiej, wskazane jest wygłoszenie choć krótkiej homilii, w której wychodząc od tekstów świętych z pasterską troską poruszone zostaną tematy związane z życiem rodzinnym i małżeńskim.
  6. Na zakończenie Mszy św. należy dokonać obrzędu poświęcenia wody, którą wierni przynieśli ze sobą, aby mogli potem korzystać z niej w swoich domach oraz zachęcić ich, by po powrocie wspólnie pomodlili się o błogosławieństwo dla domu i rodziny (np. w oparciu o tekst zamieszczony w broszurce kolędowej, którą można rozdać każdej rodzinie przy wyjściu z kościoła).
  7. Po Mszy św. warto poprowadzić specjalne nabożeństwo (np. adorację zakończoną indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdej rodziny, osób samotnych itp.; kolędowanie przy żłóbku).
  8. Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przygotowuje propozycję wspomnianej broszury kolędowej oraz nabożeństw.
Beszamel - Uszka do barszczu