Internetowa lekcja historii już gotowa. W Muzeum w Dołędze powstał film [WIDEO]

2021-01-14 12:55 Justyna Świderska
Film Muzeum w Dołędze
Autor: Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej/FB Film edukacyjny o Krakowiakach Wschodnich już gotowy

Film edukacyjny jest już dostępny w sieci. Muzeum Dwór w Dołędze zakończyło prace nad internetową lekcją historii. To niezwykły film o życiu i zwyczajach Krakowiaków Wschodnich. Obraz powstał w oparciu o jedną ze stałych ekspozycji etnograficznych, w chacie chłopskiej z początku XIXw. Czego można się dowiedzieć? Sprawdź!

Aby lekcja była ciekawa i przyjemna w odbiorze twórcy postawili na paradokumentalny film, który opowiada o życiu i zwyczajach Krakowiaków Wschodnich. Obraz powstał w oparciu o jedną ze stałych ekspozycji etnograficznych oddziału Muzeum Okręgowego w Dołędze, która prezentowana jest w chłopskiej chacie z początku XIX wieku. Wszystko po to, by przybliżyć historię regionu i zachęcić mieszkańców do odwiedzania oddziału w dworze, kiedy ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wreszcie pozwolą na wpuszczanie zwiedzających do pomieszczeń muzealnych.

- Mamy aktora, który występuje w filmie „po cywilu” i w stroju chłopskim, oprowadzając po ekspozycji. Młodzi ludzie dzięki tej produkcji będą mogli zobaczyć jak ich praprababki mieszkały, jak żyły, jakich sprzętów używały. Nie było wtedy nowoczesnych technologii, a jedynie proste i w wielu wypadkach wciąż przydatne i działające urządzenia. Śmiem przypuszczać, że na naszym terenie niemal w każdym domu ostały się jakieś ślady przeszłości, które można zobaczyć w naszym muzeum – mówi Marek Zięba, kierownik oddziału Muzeum Dwór w Dołędze.

Film został przygotowany przede wszystkim z myślą o wykorzystaniu przez szkoły. Dlatego trwa około 45 minut. W sam raz, by mógł być wykorzystywany podczas szkolnych lekcji. Pomysłodawcy liczą jednak, że produkcja spotka się także z dobrym przyjęciem indywidualnych pasjonatów historii regionu, których nie brakuje. Szczególnie na Powiślu Dąbrowskim, gdzie wiele rodzin ma swoich krewnych w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie dla nich będzie to powrót do przeszłości i sentymentalna podróż do kraju przodków.

W filmie występuje profesjonalny aktor Teatru Ludowego Piotr Piecha, autorem zdjęć jest Paweł Zechenter, a za muzykę odpowiada Adam Prucnal. Zdjęcia zakończono na przełomie października i listopada. Kolejnym etapem prac był montaż i oprawa filmu. Teraz produkcję udostępniono widzom. Twórcy nie wykluczają, że jeżeli film się spodoba, będą się starać o kolejne dotacje na podobne inicjatywy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl