Inicjatywa Tarnowska

i

Autor: Justyna Świderska Inicjatywa Tarnowska inauguruje działalność w mieście

Inicjatywa Tarnowska remedium na problemy miasta? Pomysłodawcy zapraszają do współpracy

2023-02-28 14:26

Inicjatywa Tarnowska - tak nazywa się nowy projekt, który powołano do życia w Tarnowie. Ma to być apolityczny think-tank, skupiający ekspertów z różnych dziedzin, społeczników, pasjonatów i lokalnych liderów. Wszystkich łączy troska o miasto i jego przyszłość.

Chcą skupiać ludzi, którym leży na sercu przyszłość Tarnowa. Dobra przyszłość, w której miasto się rozwija, a młodzi nie chcą stąd uciekać, tylko wygodnie i aktywnie żyć. Mowa o nowym projekcie pod nazwą Inicjatywa Tarnowska, który właśnie powołano do życia.

- Tarnów od lat zmaga się z kryzysem, o czym świadczy zakwalifikowanie naszego miasta do grupy miast silnie tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Aby temu zaradzić zdecydowaliśmy się na powołanie Inicjatywy Tarnowskiej. Ma to być apolityczny think-tank, skupiający ekspertów z różnych dziedzin, społeczników, pasjonatów i lokalnych liderów, a także mieszkańców, których łączy wspólna troska o dobro Tarnowa – mówiła podczas inauguracji Gabriela Sołtys z Inicjatywy Tarnowskiej.

Ogromne stado żubrów wstrzymało ruch na jezdni w Puszczy Knyszyńskiej

Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka w Tarnowie przekonywał, że na lokalnym „podwórku” brakowało forum dyskusyjnego, gdzie mieszkańcy do spółki z liderami, ekspertami i autorytetami, mogliby przedstawiać różne koncepcje i pomysły na Tarnów.

- Chodzi o to, abyśmy w dyskusji znaleźli różne rozwiązania na zarządzanie miastem, ale również dali szansę mieszkańcom, których zapraszamy do współpracy, do przedstawiania swoich poglądów i dobrych pomysłów. Takiego projektu nie było od dawna i chyba jest potrzebny, biorąc pod uwagę odzew po naszych pierwszych wpisach w mediach społecznościowych. W tej chwili jesteśmy społecznie trochę wycofani, ludzie się nie angażują, a my chcielibyśmy zachęcić do aktywności i udziału w pracach na rzecz miasta – mówi Ryszard Żądło.

Ryszard Nejman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie zapowiedział, że Inicjatywa Tarnowska nie będzie się ograniczała wyłącznie do miasta. W jego opinii problemy Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska czy Nowego Sącza to również problemy Tarnowa, dlatego Inicjatywa chce działać regionalnie. W planach są otwarte spotkania, w których będzie mógł uczestniczyć każdy mieszkaniec. Poruszane będą różne zagadnienia, prowadzone dyskusje i wymiana poglądów. Z kolei na stronie internetowej publikowane mają być eksperckie teksty i felietony różnych środowisk tarnowskich, pokazujące kondycję regionu z różnych perspektyw.

Inicjatywa Tarnowska zadebiutowała również w mediach społecznościowych. Tam już od minionego weekendu toczą się w komentarzach rozmowy na różne tematy. Wśród poruszanych najczęściej kwestii są między innymi wyludnienie miasta, zmiana granic Tarnowa, brak możliwości dobrego zarabiania i brak atrakcyjnych dla młodych ludzi miejsc pracy. Dodam, że Inicjatywa Tarnowska dotychczas zrzesza około 50 osób, ale projekt jest otwarty, inicjatorzy zapraszają wszystkich chętnych do współpracy.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Dzik jest dziki, dzik jest zły... Znasz te słynne wierszyki dla dzieci?

Pytanie 1 z 10
"Dzik jest dziki, dzik jest zły..."
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE