IE 2023

Na tym stadionie już za miesiąc sportowcy będą walczyć o medale. Teraz to plac budowy! [GALERIA]

2023-05-25 16:31

Igrzyska Europejskie 2023 odbędą się w dniach od 21 czerwca do 2 lipca. Gospodarzami imprezy będą Małopolska oraz Miasto Kraków, a ośrodkami partnerskimi są: Tarnów, Zakopane, Nowy Targ, Krynica-Zdrój, Nowy Sącz, Oświęcim, Krzeszowice, Rzeszów, Chorzów oraz Wrocław. Do rozpoczęcia największej tego typu imprezy w Małopolsce pozostał miesiąc, a infrastruktura sportowa w Tarnowie nie jest jeszcze gotowa. Najgorzej wygląda sytuacja ze stadionem w Mościcach, który wciąż pozostaje w stanie surowym. Jak obecnie wygląda ten obiekt? Sprawdźcie w naszej galerii.

Igrzyska Europejskie 2023. Tarnów walczy z czasem przy budowie stadionu w Mościcach

Igrzyska Europejskie 2023 rozpoczną się już za miesiąc, a modernizację stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach nie dobiegła jeszcze końca. Przypomnijmy, że powstają tam piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około tysiąca widzów, a także dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami. Na stadionie mają odbyć się zmagania w dwóch konkurencjach: plażowej piłce ręcznej i plażowej piłce nożnej. Oszacowana na 24 miliony złotych inwestycja wciąż pozostaje w stanie surowym. Władze Tarnowa liczą, że po Igrzyskach Europejskich obiekt wróci do swoich pierwotnych funkcji. Ma on zostać dostosowany do rozgrywania meczów I ligi piłki nożnej. Wówczas mają pojawić się na nim m.in. dwie trybuny dla minimum tysiąca widzów każda, podgrzewana nawierzchnia z trawy hybrydowej oraz infrastruktura zgodna z wymogami PZPN.

Jednakże rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Stadion w Mościcach na miesiąc przed rozpoczęciem imprezy jest w stanie surowym, a trybuna główna, przewidziana jako zaplecze sanitarne, nie jest jeszcze ukończona. Obecnie trwają tam prace wykończeniowe i montowane są okna. Z czasem walczy dziennie nawet 80 robotników. Magistrat ma również plan awaryjny, który zakłada, że na czas wydarzenia zostaną przygotowane tylko te pomieszczenia, które będą niezbędne dla sportowców.

– Naszym największym problem jest pogoda. Do zakończenia prac w terminie potrzebna jest wyższa temperatura i mniejsza wilgotność. Natomiast ostatnich dniach zmagamy się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim intensywnymi opadami deszczu i zimnem, które nie pozwalają na wyschnięcie wylewek. Obecnie trybuna główna jest gotowa w 80. procentach. Wykonawca ma czas na dokończenie prac do 12 czerwca. Robimy wszystko, żeby zdążyć na czas. Natomiast zawody sportowe, które będą rozgrywane w Mościcach w czasie Igrzysk Europejskich, nie są zagrożone – mówi Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miasta Tarnowa.

Przypomnijmy, że w Tarnowie w ramach Igrzysk Europejskich będą rozgrywane takie dyscypliny, jak: badminton (kwalifikacje olimpijskie, Mistrzostwa Europy) – Arena Jaskółka Tarnów, piłka ręczna plażowa (dyscyplina programowa) – Centrum Sportów Plażowych, piłka nożna plażowa (dyscyplina programowa) – Centrum Sportów Plażowych oraz wspinaczka (dyscyplina programowa) – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Tak wyglądają prace przy budowie stadionu w Mościcach, na którym będą odbywać się zawody sportowe w czasie Igrzysk Europejskich 2023:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz stolice polskich województw? Quiz nie dla ignorantów

Pytanie 1 z 16
Stolica województwa śląskiego to:
TARGI KSIĄŻKI I MEDIÓW VIVELO 2023
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE