Arena Jaskółka Tarnów

i

Autor: Tomasz Piszczek

IE 2023

Igrzyska Europejskie 2023. Jakie inwestycje sportowe są realizowane w Tarnowie?

2023-04-12 7:58

III Igrzyska Europejskie zbliżają się wielkimi krokami. Jedna z największych tego typu imprez na Starym Kontynencie odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 roku. Jej gospodarzami będą Małopolska oraz Miasto Kraków, a ośrodkami partnerskimi są: Tarnów, Zakopane, Nowy Targ, Krynica-Zdrój, Nowy Sącz, Oświęcim, Krzeszowice, Rzeszów, Chorzów oraz Wrocław. Prezydent Roman Ciepiela zapewnia, że wszystkie inwestycje sportowe realizowane w mieście będą gotowe najpóźniej w czerwcu 2023 roku.

Igrzyska Europejskie 2023. Obiekty sportowe powstające w Tarnowie

W Tarnowie w ramach III Igrzysk Europejskich będą rozgrywane takie dyscypliny, jak: badminton (kwalifikacje olimpijskie, Mistrzostwa Europy) – Arena Jaskółka Tarnów, piłka ręczna plażowa (dyscyplina programowa) – Centrum Sportów Plażowych, piłka nożna plażowa (dyscyplina programowa) – Centrum Sportów Plażowych oraz wspinaczka (dyscyplina programowa) – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie.

— Prace przy budowie Parku Wodnego prowadzone są zgodnie z harmonogramem, możemy więc już planować letni (od lipca) wypoczynek w tym atrakcyjnym miejscu. A zimą wraca lodowisko, w nowej - lepszej odsłonie — napisał na swoim oficjalnym Facebooku prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Do Tarnowa na inwestycje związane z Igrzyskami Europejskimi wpłynęło prawie 100 milionów złotych zewnętrznych środków. Największą z nich będzie budowa kompleksu przeznaczonego do treningów i rozgrywek w dyscyplinach plażowych. Powstanie on w miejscu starego zespołu basenowego oraz na terenie byłego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach. Tarnów na przebudowę basenu otrzymał z budżetu państwa 25 milionów 200 tysięcy złotych, a cała inwestycja będzie kosztować 34 miliony 286 tysięcy złotych. Po zakończeniu przyszłorocznych sportowych zmagań 3,5-hektarowy kompleks wypoczynkowy będzie dostępny dla tarnowian w formie letniego parku wodnego.

Miasto przeznaczy ponad 20 milionów złotych na inne obiekty sportowe, m.in. modernizację stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego w Mościcach, gdzie powstaną piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około tysiąca widzów, a także dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami. Po Igrzyskach Europejskich stadion wróci do swoich pierwotnych funkcji. Zostanie on dostosowany do rozgrywania meczów I ligi piłki nożnej. Pojawią się na nim m.in. dwie trybuny dla minimum tysiąca widzów każda, podgrzewana nawierzchnia z trawy hybrydowej oraz infrastruktura zgodna z wymogami PZPN.

Dodatkowo miasto musi poprawić infrastrukturę drogową, szczególnie w obrębie Mościc, m.in. w okolicy hali widowiskowo-sportowej Arena Jaskółka Tarnów i Miejskiego Domu Sportu. Inwestycje w tym zakresie będą kosztować 31 milionów złotych. Ponadto miasto wyda 7 milionów złotych na zadania w obiektach sportowych.

Organizatorem III Igrzysk Europejskich jest Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 2015 roku, a jej gospodarzem było Baku, stolica Azerbejdżanu. W 2019 roku europejscy sportowcy rywalizowali o medale w Mińsku, stolicy Białorusi.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Z czego są znani ci ludzie? Zobacz, jak odnajdujesz się w świecie celebrytów, biznesu i twórców

Pytanie 1 z 10
Co robiła Ewa Wachowicz, zanim trafiła do telewizji?
PKO Ekstraklasa 11.04
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE