Historia Tarnowa i Regionu. Otwarcie nowego oddziału Muzeum Okręgowego przy Rynku

2020-07-29 12:05 Justyna Świderska
Rynek 20 Tarnów
Autor: Justyna Świderska

Pokażą tam najciekawsze i najcenniejsze pamiątki ze swoich zbiorów. Tarnowscy muzealnicy przygotowują się do otwarcia wystawy w nowo wyremontowanym oddziale Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Zlokalizowano go w dwóch renesansowych kamienicach przy Rynku 20 i 21. Ekspozycję będzie można oglądać od czwartku 30 lipca.

Siedziba nowego oddziału Muzeum Okręgowego wymagała gruntownej modernizacji. Nie obyło się bez prac konserwatorskich, dzięki którym udało się zabezpieczyć i pokazać zwiedzającym renesansowe malowidła, kasetony, polichromie i ornamenty. Oferta placówki ma być atrakcyjna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

- Piwnice przeniosą zwiedzających do czasów prehistorycznych, odwiedzą oni gospodę cechową, znajdą się w tramwaju (jego okna pokażą nam dawny Tarnów). Widzowie przeniosą się także w czasy II wojny światowej i PRL-u. W sali „pod orłem”można zobaczyć pergaminowe dokumenty z przywilejami królewskimi, a w zbrojowni średniowieczne miecze. Na najwyższym piętrze wystawy znajdą się charakterystyczne dla Tarnowa budynki i znane postacie. Piętro to zawiera również odwołania do wielowyznaniowej ludności Tarnowa. Wszystkie te dzieje zostały ujęte w „multimedialnej pigułce” - czytamy w komunikacie Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Specjalnie z myślą o najmłodszych zwiedzających przygotowano salę zabaw, w której można między innymi odegrać teatrzyk kukiełkowy, zagrać w „gwiazdkę i księżyc” czy też pobawić się repliką miecza pochodzącego z czasów średniowiecznych. Chętni mogą podjąć się wyzwania zbierania odgłosów ukrytych w różnych przestrzeniach wystawowych.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, w nowym oddziale Muzeum Okręgowego również obowiązują ograniczenia związane z reżimem sanitarnym. Na terenie obiektu obowiązuje zasłanianie nosa i ust, grupy zwiedzające nie mogą liczyć więcej, niż 12 osób. Zwiedzający są wpuszczani co 90 minut.

XII Turniej Rycerski Zamkomania Tarnów 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.