Respirator z drukarki 3D

i

Autor: VentilAid Respirator z drukarki 3D

Grupa Azoty przekazała BEZPŁATNIE tworzywa do produkcji respiratorów w drukarkach 3D

2020-03-27 11:45

Chemiczny gigant z Tarnowa dokłada kolejną cegiełkę do walki z zagrożeniem koronawirusem COVID-19 w Polsce. Tym razem firma wsparła projekt pierwszego polskiego respiratora VentilAid. Wysłała pierwszą bezpłatną partię specjalnego włókna (filamentu) Tarfuse PLA i Tarfuse TPU wykorzystywanego w druku 3D.

To projekt typu open source realizowany przez polskich inżynierów i projektantów udostępniających dokumentację respiratora ostatniej szansy, który można wykonać w dowolnym miejscu za pomocą drukarki 3D i bardzo podstawowych części.

- On nie będzie mieć atestów medycznych, ale w sytuacji gdyby potrzebna byłaby większa liczba respiratorów niż ta, którą dysponuje obecnie służba zdrowia można takie urządzenie szybko i łatwo wydrukować w drukarce 3D i uzupełnić o kilka prostych elementów dostępnych w każdym miejscu na świecie. Następnie trzeba tylko podpiąć do tego respiratora pacjenta - wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Grupy Azoty w Tarnowie.

Wcześniej Grupa Azoty przekazała 30 kg filamentów na potrzeby akcji #DrukarzeDlaSzpitali. W jej ramach wolontariusze z dostępem do drukarek 3D wytwarzają elementy wyposażenia chroniącego przed koronawirusem służby na co dzień mierzące się z tym problemem.

- Właściciele farm drukarek 3D drukują elementy potrzebne do wytwarzania masek ochronnych i gogli. Te następnie trafiają do szpitali, do ratowników, policjantów czy strażaków - dodaje Waldemar Grzegorczyk.

Dodajmy że wcześniej spółki Grupa Azoty przeznaczyły na walkę z koronawirusem 3 miliony złotych.

Posłuchaj. O zaangażowaniu Grupy Azoty w walkę z koronawirusem COVID-19 mówi rzecznik prasowy Waldemar Grzegorczyk
KoronawirusRaport: Tarnów 27.03