Anna Pieczarka

i

Autor: Grupa Azoty S.A. Posłanka PiS Anna Pieczarka podczas otwarcia drugiej instalacji stężonego kwasu azotowego w Grupie Azoty w Tarnowie.

Gminy chcą wybudować w Tarnowie spalarnię odpadów. Inwestycją interesuje się Grupa Azoty

2023-03-03 15:01

W Tarnowie może powstać regionalna spalarnia odpadów. Taka koncepcja pojawiła się podczas konferencji samorządowców z powiatu tarnowskiego, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w siedzibie Starostwa Powiatowego. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana na terenie Grupy Azoty. Koncern chemiczny jest zainteresowany podjęciem współpracy z gminami.

Gminy chcą wybudować w Tarnowie regionalną spalarnię odpadów

Na terenie Grupy Azoty, największego koncernu chemicznego w Polsce, z siedzibą w Mościcach, dzielnicy Tarnowa, może powstać regionalna spalarnia odpadów. Przedsiębiorstwo, jak informuje portal tarnow.net.pl, jest zainteresowane nawiązaniem współpracy w tym zakresie z gminami z powiatu tarnowskiego. Wspólne przedsięwzięcie samorządów i Grupy Azoty było jednym z tematów konferencji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Poczyniono już pierwsze kroki w tym kierunku, m.in. przygotowano studium wykonalności inwestycji. Otwarta jest natomiast kwestia finansowania budowy spalarni.

– Nasze śmieci będą mogły być utylizowane w najnowocześniejszym Zakładzie Obróbki Odpadów należącym do samorządów, a zlokalizowanym na terenie Grupy Azoty. Zakład Termicznej Obróbki Odpadów zbudowany będzie w najnowocześniejszej technologii – zupełnie bezemisyjny i bezodpadowy – co oznacza zero uciążliwości dla mieszkańców, a przy coraz większej ilości śmieci, jest to dla naszego regionu inwestycja niezbędna – informuje w rozmowie z portalem tarnow.net.pl Anna Pieczarka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Spalarnia odpadów powstałaby na terenie Grupy Azoty. Natomiast jej udziałowcami byłyby gminy wchodzące w skład Klastra Energii Zielony Pierścień Tarnowa. Przewidywany koszt inwestycji oszacowano na blisko 250 milionów złotych. Jednym z źródeł finansowania może być dotacja pozyskana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Grupa Azoty ma już gotowy plan inwestycji, wójtowie i burmistrzowie potwierdzają pełną gotowość do współpracy. Partnerstwo tak poważnych partnerów jak Grupa Azoty oraz naszych samorządowców oznacza, że budowa tej potrzebnej w regionie inwestycji to nie jest odległa, a najbliższa przyszłość. Przed nami rozmowy o finansowaniu przedsięwzięcia, będziemy ubiegać się o wszelkie dostępne źródła, w tym fundusze rządowe – zauważa w rozmowie z portalem Anna Pieczarka.

Regionalna spalarnia odpadów, będąca wspólnym projektem gmin z powiatu tarnowskiego i Grupy Azoty, byłaby pierwszą tego typu inwestycją na terenie miasta. Przypomnijmy, że budowę spalarni od dłuższego czasu planuje również Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Miała ona powstać na terenie elektrociepłowni przy ulicy Spokojnej. Jednak Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję środowiskową dla tego zadnia, co wiąże się z powtórzeniem wszystkich niezbędnych procedur i kilkuletnim opóźnieniem w rozpoczęciu budowy miejskiej spalarni odpadów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Słynni prezydenci USA. Znane nazwiska, lecz trudne pytania. Nawet amerykaniści będą mieć problem

Pytanie 1 z 12
Już dziś w Polsce gościmy Joe Bidena. Którym jest on prezydentem USA w historii?
Ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych - Tarnów 2023