Onkologia

i

Autor: Justyna Świderska Na oddziale radioterapii urządzono salon fryzjerski

Fryzjerki i kosmetyczka na onkologii. Świąteczna akcja w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie

2022-12-12 14:36

Po raz kolejny Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przygotował niespodziankę dla pacjentów z oddziału onkologicznego. Mogli na miejscu skorzystać z darmowej pomocy fryzjerek i kosmetyczki. To prezent dla tych, którzy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wyjdą do domów, ale również dla pacjentów, którzy święta spędzą w szpitalu. Chętnych nie brakowało.

Pandemia koronawirusa wymusiła dwuletnią przerwę, ale w tym roku Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie wrócił do organizowania przedświątecznej akcji. Na zaproszenie placówki, na oddział onkologiczny przyjechały fryzjerki i kosmetyczka, które za darmo świadczyły usługi dla pacjentów. Chętni byli umawiani na konkretne godziny, nikt nie musiał czekać w kolejce przed drzwiami.

- Wracamy do organizowania tej akcji, bo jeszcze przed pandemią cieszyła się ona dużym zainteresowaniem naszych pacjentów, głównie pań. Wiadomo, kobieta w każdej sytuacji chce się czuć zadbana i atrakcyjna, a my stwarzamy właśnie taką możliwość. Dzisiaj nie każdego stać na fryzjera czy kosmetyczkę, nie każdy ma głowę do tego, kiedy choruje, a to bardzo poprawia samopoczucie i dlatego chcemy oferować pacjentom taką możliwość - mówi Katarzyna Borowiec – Trybulec, pielęgniarka oddziałowa Zakładu Radioterapii tarnowskiego szpitala.

POSŁUCHAJ: o akcji świątecznej na oddziale radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie

W tegorocznej edycji przedświątecznej akcji wzięło udział więcej panów, niż pań. O ile kobiety miały pomysły na fryzury, o tyle panowie częściej zdawali się na doświadczenie i rady doświadczonych profesjonalistek.

- Są osoby, które wiedzą czego chcą na głowie, a innym podpowiadamy możliwości. Niektórzy są trochę zawstydzeni tą sytuacją, mało mówią, ale są też tacy, którzy nawiązują relacje, są zadowoleni, ucieszeni i bardzo dziękują. Dla nas, (fryzjerek), jest to ogromny wstrząs serca, na pewno porusza, duże przeżycie. Ale warto pomagać, bo dobro wraca. Myślę, że każdy chce dołożyć cegiełkę, a uśmiech pacjentów jest dla nas największą nagrodą - mówi Beata Mikrut ze Studia Deja Vu w Tarnowie.

Podkarpackie zasypane śniegiem. Jedni się cieszą, inni irytują

Pacjenci, oprócz nowych fryzur, mogli też skorzystać z zabiegów kosmetycznych na twarz, albo poddać się leczniczemu masażowi stóp. Refleksologiczne uciskanie punktów na stopach jest zabiegiem bardzo relaksującym, który poprawia samopoczucie i zdrowie, przynosi ulgę nawet w sytuacjach, kiedy zaawansowana choroba wyklucza inne metody terapii.

- Zrobiłyśmy zabieg na twarz z witaminą C i założyłyśmy maskę kawiorową, a teraz robimy masaż refleksologii na stopy. To odprężenie dla organizmu, wzmocnienie, taki masaż odpowiada około 10 zabiegom rehabilitacyjnym – mówi Ewa Królicka z Gabinetu Cogito w Tarnowie.

O tym, że akcja jest bardzo potrzebna, przekonywały nas same pacjentki, które skorzystały z usług kosmetyczki i fryzjerki.

- Jestem szczęśliwa! Leczę się od roku, ale przy takim masażu to człowiek odżywa. Pani tak fajnie wszystko robi, nic dodać, nic ująć. Na twarzy to się czuję 10 lat młodziej. Takie odprężenie, relaks, zapominasz na chwilę o tych chorobach, kłopotach. Przy naszej chorobie to nie wiadomo, kto ile wytrzyma, przeżyje, a takie odczucie to bardzo dobre. Ktoś się tobą interesuje, ktoś pomóc chce. Bardzo jestem zadowolona – powiedziała Radiu Eska Tarnów jedna z pacjentek.

Przedświąteczna akcja na onkologii tarnowskiego szpitala pojawiła się ponownie po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa. Inicjatorzy mają nadzieję, że jeżeli nic nie pokrzyżuje tych planów, to będzie ona organizowana systematycznie, każdego roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Kto prowadził ten teleturniej? Sprawdź, czy nie pomylisz prezenterów TV!

Pytanie 1 z 15
"Wielką grę" prowadziła:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE