Ferie 2021: W co się bawić? Domowy teatr sposobem na zimową nudę [AUDIO]

2021-01-13 14:00 Justyna Świderska
Teatr dom
Autor: tobiaswahl/Pixabay/cc0 Nawet w domu można przygotować widowisko

Można bezkarnie buszować w szafie. Tam można znaleźć wszystko, co potrzebne do zabawy w teatr. To jedna z propozycji na ferie spędzane w domu. Skoro nie można wyjść na spektakl, można widowisko przygotować samodzielnie. Wystarczy wyobraźnia i trochę rekwizytów. Sprawdź, jak to zrobić!

Do tej zabawy można wykorzystać wszystko, co znajdziemy w domu. Do wyboru jest mnóstwo możliwości: teatr żywy z aktorami, w których wcielają się domownicy, teatr lalkowy, kukiełkowy, pacynki czy teatr cieni. Samo przygotowanie widowiska też może zająć kilka dni. Można skorzystać z gotowych tekstów literackich, improwizować, albo samodzielnie przygotować tekst i dialogi spektaklu.

Oddział dziecięcy szpitala wojewódzkiego w Tarnowie

- To świetna zabawa, która rozwija wyobraźnię. Tylko ona nas ogranicza. Przy okazji można spędzić trochę czasu razem, poznać lepiej swoje dziecko. A jeżeli na co dzień maluch niezbyt chętnie opowiada o tym, co dzieje się w przedszkolu, to okazja, by wcielając się w postać z przedstawienia odegrało to, czego doświadcza – mówi Matylda Baczyńska, dyrektorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: Zróbmy sobie domowy teatr - zachęca Matylda Baczyńska z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie

Do skompletowania kostiumów czy dekoracji przydadzą się rzeczy z babcinej albo maminej szafy. Znalezione tam sukienki, płaszcze, chusty czy spódnice mogą posłużyć za stroje dla aktorów. Kukiełki do przedstawienia można przygotować z kuchennych przyborów. Przy odrobinie drygu do igły można z resztek materiałów wyczarować pacynki nakładane na dłonie. Wszystko zależy od możliwości i wyobraźni.

Warto spróbować, zwłaszcza że na prawdziwe spektakle trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie, ze względu na pandemię koronawirusa, nie ma możliwości oglądania spektakli, mimo iż oferta tarnowskich aktorów jest bardzo ciekawa. Twórcy czekają na zniesienie ograniczeń, żeby zaprosić widzów na przedstawienia, a najmłodszych na warsztaty i zwiedzanie teatralnych zakamarków.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl