Dzień Sybiraka w Tarnowie. Uczczą pamięć ofiar „Golgoty Wschodu” [AUDIO]

2020-09-16 16:20 Justyna Świderska
Dzień Sybiraka
Autor: Urząd Miasta Tarnowa/ materiały prasowe Przypomną ważną datę z historii Polski

Pandemia nie przeszkodzi w organizacji uroczystości. W czwartek 17 września, tarnowianie uczczą pamięć tych, którzy zostali zesłani na Sybir. Uroczystości rozpoczną się na Starym Cmentarzu. Później zaplanowano nabożeństwo w Katedrze, uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu oraz odsłonięcie tablicy przy Alei Dębów Katyńskich.

Wszystko odbędzie się w czwartek 17 września, w 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Wspólne obchody Organizuje tarnowski magistrat i lokalny oddział Związku Sybiraków. Organizatorzy podkreślają, że wszystko będzie się odbywało z zachowaniem reżimu sanitarnego, jaki narzuca pandemia koronawirusa. Chociaż jest trudniej, nie rezygnują z przypomnienia ważnej daty polskiej historii.

- 17 września 1939 roku to agresja ZSRR na Polskę, która położyła się cieniem na pięćdziesięciu kolejnych latach naszej historii. To odwet za „Cud nad Wisłą”. Zsyłki na Sybir, kaźń polskich oficerów, to wszystko, co kryje się pod pojęciem „Golgoty Wschodu”. W Tarnowie nie brakuje rodzin naznaczonych tą tragiczną historią - mówi Ryszard Żądło z tarnowskiego oddziału Związku Sybiraków.

POSŁUCHAJ: O Dniu Sybiraka w Tarnowie mówi Ryszard Żądło

Uroczystości Dnia Sybiraka w Tarnowie odbędą się w czwartek 17 września. Rozpoczną się o godzinie 11:00 przy symbolicznej mogile na Starym Cmentarzu. Później zaplanowano nabożeństwo w tarnowskiej Katedrze, uroczystość patriotyczną pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej kpt. Mariana Piaseckiego przy Alei Dębów Katyńskich.

W Krakowie będzie można wypożyczyć elektryczne rowery

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.